Avelsvärdering 2023

SUDERBY GÅRD, GOTLAND 5 MARS 2023

Arrangör: Sv Russavelsföreningen
Proposition:  Prop-Gotland-2023
Internetanmälan: Länk

Anmälan skall vara registrerad i Blå Basen alternativt vara poststämplad samt betalning
vara Svenska Russavelsföreningen tillhanda på plusgiro 693481-4 eller bg 5699-0500 senast
den 22 januari 2022 för att anmälan ska klassas som giltig.
OBS! Efteranmälningar mottages ej!

GREVAGÅRDEN, SKÖVDE 24-25 mars 2023

Arrangör: Sv Russavelsföreningen
Proposition:  Prop-Grevagarden-2023
Internetanmälan:
Länk 3-åriga
Länk 4-åriga och äldre

Anmälan skall vara registrerad i Blå Basen alternativt vara poststämplad samt betalning vara Svenska Russavelsföreningen tillhanda på plusgiro 693481-4 eller bg 5699-0500 senast den 1 februari 2023 för att anmälan ska klassas som giltig.
OBS! Efteranmälningar mottages ej.

Svenska Russavelsföreningens 10-, 15- och 20-fölsdiplom 2022

Svenska Russavelsföreningens 10-, 15- och 20-fölsdiplom 2022

Föreningens 10-fölsdiplom till lägst A-premierade ston har 2022 tilldelats:
Jota KL 4658 (ELIT), äg. Jane Brattfors, Kode
Lin 4825 (ELIT), äg. Patrik Gustavsson, Klintehamn (Lojsta)
Skogsduvan 5402 (ELIT), äg. Patrik Gustavsson, Klintehamn (Lojsta)

15-fölsdiplom:
Juliana 3871 (ELIT), äg. Börje Johansson, Klintehamn (Lojsta)
Pepsi 4060 (ELIT), äg. Desireé Pettersson, Motala
Vissla 4512 (A), äg. Ingela Johansson, Hemse (Lojsta)

20-fölsdiplom:
Lingela 4130 (ELIT), äg. Ingela Lindgren, Alfta (Lojsta)

SM i brukskörning

Två duktiga russ har visat framfötterna på SM i brukskörning som gick av stapeln 3-4 september på Hensbacka herrgård i Munkedal. 


2.a med 137 straffpoäng kom Skinnarbo Balder 30-07-0850
e. Vidar 521, ue. Othello G 431
uppfödare: Sofia Flink, Tärnsjö
kusk: Anita Eckebring, Enköping

3.a med 169 straffpoäng kom Sir Alex 30-16-0108
e. Theodor 631, ue. Tomtebos Enoc G 481
uppfödare: Jörgen Larsson, Kvänum 
kusk: Karin Andersdotter, Stora Höga

Resultat från generalmönstring i Vetlanda


Lördag den 27/8-22

GM 1a:
1. Ydre KL 762, 109888=43 p, GI
2. Ymir KL 758, 109888=43 p, GI
3. Don Rafael PD 786, 99789 p=42 p, G I
4. Xante KL 752, 88998=42p, GI
5. Xylo KL 750, 98889=42 p, GI
6. Xun KL 751, 99887=41 p, GI
7. Yatzy KL 764, 88898=41 p, GII
8. Sotlugg 767, 88889=41 p, GII
9. Mojito 787, 88798=40 p GI
10. Lindar 748. 99787=40 p, GIi
11. Vikas Rocello 789, 88798=40, GI
12. Xheden 753, 88888=40 p, GII
13. Zejd 766, 87889=40 p, GII
Sen ankomst Cessna 768, 87789=39 p, GII
Xeton KL 749, 98897=41 p

Klass GM 1b:
1. Yngve Frej 738 10108108=46 p, GI
2. Neo 718, 910889=44 p, GI
3. Parell 736, 99889=43 p, G I
4. Wallander 713, 910888=43 p, GI
5. Vegand KL 735, 99898=43 p, GI
6. Umon KL 716, 99897=42 p, GI
7. Valör KL 737, 88898=41 p, GI
8. Iwar 728, 98888=41 p, GI
9. Hällman 743, 98888=41 p, GII
10. Odor 715, 98878=40 p, GI
11. Veron KL 739, 88888=40 p
12. Hajk 742, 88879=40 p, GII
13. Notör 719, 98887=40 p 98887=40
14. Ulster KL 722, 88887=39 p, GII
– Rosens Vilde 788, 98788= 40 p, utredes för allergi

Klass GM 1 c:
1. Rital KL 684, 1010898=45 p, GI
2. Allgunnens Hard 693, 910899=45 p, GI
3. Matteus 683, 99899=44 p, GI
4. Stabil KL 694, 99899=44p, GI
5. Axtorps Salmiak 710, 89899=43 p, GI
6. Notus 706, 99978=42p, GI
7. Prakt KL 675, 98897=41 p, GI
8. Skullagårds Drigo 688, 98798=41 p, GI
9. Solid KL 699, 98887=40 p, GI
10. Skansens Qrut 703, 88897=40 p,GI
11. Wiggo 708, 88888=40 p G II
12. Libin 700, 88798=40 p , GI
13. Sibborps Wiktor 685, 98787=39 p, G II
14. Fazit 726, 77799=39 p, GI
15. Kajak 672, 99677=38 p, GII

Klass 4:
Gulldis 635, prem A

Söndag 28/8

Klass GM 3 a:
1. Nebraska KL 650 99899=44 p G I
2. Theodor 631, 109897=43 p, Elit
3. Allgunnens Diesel 651, 99898=43 p, GI
4. Axtorps Cayenne 652, 89898=42 p, GI
5. Qrut 653, 98798=41 p, GI
6. Ole KL 663, 98888=41 p, G II
7. Cronas Adde 657, 99887=41 p GI
8. Norm KL 654, 88898=41 p, GI
9. Ernst Ricardo 755, 88799=41 p, GI
10. Sävrarps Zatsiki 634, 87899=41 p, B
11. Imorin 770, 88798=40 p, GI
12. Jargas 682, 98788=40 p, GI
13. Mormors Borizz 660, 77888=38 p, GI
14. Till Given 643, 77787=36p, GI
Opl Mellanbyns Aragorn 679, 777-8, GII

Klass GM 3 b:
1. Njord 612, 98898=42p, B
2. Dolk 596, 89798=41 p, GI
3. Manicken 567, 99787=40p, A tills vidare
4. Benicz 587, 88888=40 p, GI tills vidare
5. Qvitt 619, 87988=40p, B
6. Knyttes Sparris 601. 88888=40 p, GI
7. Namnlöse 584, 87698=38 p, GI tills vidare
8. Bloka Joker 620, 76877=35p, GII -22

Höjning:
Hadar 539, Superelit

Reservation för ändringar eller felskrivningar.
Avelsvärdeklasserna gäller tom 2027.

Facebook User Timeline

Close
personal training cert