Diplom, Elit och SuperElit-ston

Listan uppdaterad 220919

Diplomston 2022 (38 st)

Adele KL 6247
e Rital KL 684 – Lekra KL 4971 e Fanér 553
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
99888=42 p, Smålandsstenar 18/7 (EL)
Aina KL 6250
e Tribut KL 705 – Irina 4543 e Toker 503
uppf. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
äg. Lola Bodin, Skene
88897=40 p, Hermanstorp 22/7 (MJ)
Alice KL 6266
e Djazz 605 – Jessy KL 4659 e Hadar 539
uppf. Jennie Larsson, Björketorp
äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
88889=41 p, Henån 14/8 (MJ)
Allgunnens Ocopy 6264
e Fazit 726 – Allgunnens Copy 5164 e Uron G 493
uppf. & äg. Allgunnnens Ponnystuteri, Långasjö
98899=43 p, Tingsryd 20/7 (EL)
Alma KL 6259
e Stans 622 – Palma KL 5454 e Fanér 553
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
99888=42 p, Svenljunga 30/7 (MJ)
Amina KL 6265
e Stinsen 734 – Trima KL 5737 e Hadar 539
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
98889=42 p, Henån 14/8 (MJ)
Anja KL 6260
e Stans 622 – Pinja KL 5455 e Fanér 553
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
88898=41 p, Svenljunga 30/7 (MJ)
Asra KL 6258
e Union KL 721 – Nässla KL 5194 e Djazz 605
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
9108910=46 p, Svenljunga 30/7 (MJ)
Brunskogs Elli 6290
e Qum 609 – Tofta-Fia 5887 e Jagga Ess 583
uppf. & äg. Roland Jansson, Brunskog
88888=40 p, Arvika 21/8 (LE)
Caisa Kavat 6297
e Kajak 672 – Chipset 5427 e Kanalje 591
uppf. Lena Ekevy, Söderåkra
äg. Elinore Kåks Axelsson, Rättvik
98878=40 p, Rättvik 4/9 (MJ)
Enets Femona 6348
e Prakt KL 675 – Enets Mona 4114 e Major G 418
uppf. & äg. syskonen Andersson, Länghem
88798=40 p, Svenljunga 30/7 (MJ)
Enets Penny 6251
e Gin 638 – Enets Vinny 5861 e Gulldis 635
uppf. syskonen Andersson, Länghem
äg. Felicia Nilsson & Johan Svanberg, Frillesås
98788=40 p, Hermanstorp 22/7 (MJ)
Fnissa 6278
e Odor 715 – Jiga 4315 e Toker 503
uppf. Karolina Fransson, Långasjö
äg. Moa Källgren, Gustafs
98897=41 p, Rättvik 4/9 (MJ)
Fröjvi 6268
e Qvitt 619 – Lin 4825 e John Russ 422
uppf. Patrik Gustavsson, Klintehamn (Lojsta)
äg. Matilda Eriksson, Stora Sundby
99898=43 p, Kumla 20/8 (LE)
Hallonstjärna 6302
e Theodor 631 – Hellga 5459 e Kanel 442
uppf. Cecilia Wackerberg & Svea Gustafsson Wackerberg, Tranås
äg. Cecilia Wackerberg, Tranås
88888=40 p, Norra Ljunga 18/9 (EL)
Hilaria 6295
e Micky 544 – Hiba 5108 e Darius Roll 491
uppf. Pernilla Jobs, Leksand
äg. Hanna Norin, Vikarbyn
98887=40 p, Rättvik 4/9 (MJ)
Hjärtsölas Betty 6336
e Umon KL 716 – Lowa HT e Toppå 550
uppf. & äg. Liselotte Thure, Bodafors
88888=40 p, Vara 25/9 (MJ)
Inez 6311
e Wiggo 708 – Irmelin 4859 e Micklas 571
uppf. Liselotte Erixon, Märsta
äg. Therese & Björn Nordmark, Ljungskile
98898=42 p, Dingle 13/8 (MJ)
Jussan 6257
e Kumlaby Modul 731 – Tulebo Justina 5374 e Juter KL 598
uppf. & äg. Gerty Dahlbom Jonsson, Fårösund
98878=40 p, Lojsta 25/7 (MJ)
Leeona 6287
e Thorin 729 – Zazza e Junisorken 484
uppf. Marie-Louise Malmros, Visby
äg. Klara Sundberg, Överhörnäs
98887=40 p, Umeå 28/8 (EL)
Maggie 6315
e Theodor 631 – Fidelie 5657 e Tomtebos Enoc G 481
uppf. Jörgen Larsson, Kvänum
äg. Karin Andersdotter, Stora Höga
88798=40 p, Vara 21/8 (MJ)
Majlis 6339
e Kumlaby Modul 731 – Bus-Lisa 5440 e Bus-Oskar 581
uppf. Gerty Dahlbom Jonsson, Fårösund
äg. Anna & Tilde Bergman, Västerås
99887=41 p, Kumla 20/8 (LE)
Mormors Fru Puff 6318
e Mormors Borizz 660 – Sagitta 4599 e Ernst Rasken 511
uppf. Malin Luckman, Mormors Stuteri, Tyringe
äg. Sofie Elmehag, Tingsryd
88888=40 p, Tingsryd 20/7 (EL)
Mormors Gummiknäck
e Mormors Borizz 660 – Gumantika 4216 e Skärmnäs Pigall 504
uppf. & äg. Malin Luckman, Mormors Stuteri, Hörby
89888=41 p, Stånga 24/7 (MJ)
Rackel
e Nebraska KL 650 – Farin 4847 e Granit 368
uppf. Mats Gustafsson AB, Habo
äg. Emma Larsson, Moheda
88888=40 p, Tingsryd 20/7 (EL)
Rute-Vesta 6289
e Qvitt 619 – Juverina 4135 e Juventus 468
uppf. Hilding Norrby, Visby (Lojsta)
äg. Roland Jansson, Brunskog
89788=40 p, Arvika 21/8 (LE)
Sibborp’s Ofelia 6256
e Sibborps Wiktor 685 – Pepsi 4060 e Ripadals Benni 398
uppf. & äg. Desireé Pettersson, Motala
87889=40 p, Vreta 2/7 (MJ)
Starstruck 6342
e Gin 638 – Månyra 5851 e Micklas 571
uppf. Fredrik Malmgren, Veddige
äg. Truls Sjöberg, Osby
88888=40 p, Önnestad 30/7 (HE)
Stenbydal’s Lillja 6288
e Fantom 639 – Carmilla 4777 e Raider 448
uppf. Emmelie Nilsson, Tomelilla
äg. Alexandra Strandberg, Bygdeå
99878=41 p, Umeå 28/8 (EL)
Stiina Fina 6321
e Neo 718 – Soraya KL 5634 e Ursus 512
uppf. & äg. Christina Johansson & Håkan Svensson, Rolfstorp
99889=43 p, Svenljunga 30/7 (MJ)
Sunniva 6340
e Qvitt 619 – Gunsan 5956 e Gulldis 635
uppf. Hilding Norrby, Visby (Lojsta)
äg. Pernilla Ardholt, Hult
88898=41 p, Vreta 2/7 (MJ)
Ujsan 6332
e Hajk 742 – Merja 5639 e Theodor 631
uppf. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
äg. Liselotte Thure, Bodafors
99887=41 p, Vara 21/8 (MJ)
Umessa 6330
e Notus 706 – Medulina 5969 e Jupiter R 458
uppf. Katrin Hjalmarsson, Tingsryd
äg. Liselotte Thure, Bodafors
99887=41 p, Nottebäck 20/8 (EL)
Urba 6331
e Hajk 742 – Garbo 4990 e Silverboy 552
uppf. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
äg. Liselotte Thure, Bodafors
99787=40 p, Nottebäck 20/8 (EL)
Valeria 6300
e Valiant 670 – Gullvi e Gulldis 635
uppf. & äg. Maria Svanborg, Norrtälje
98988=42 p, Uppsala 11/9 (MB)
Vildskogens Stella 6313
e Jagga Ess 583 – Andromeda 4692 e Allgunnens Opal G 428
uppf. Vildskogens Stuteri, Alsen
äg. Anette Fahlström, Frösön
88888=40 p, Wången 14/8 (HK)
Vittras Pälla 6304
e Metod 590 – Vittras Bellis 5798 e Lordi KL 624
uppf. Anna & Mikael Åhman, Stuteri Vittra, Vårgårda
äg. Anna & Mikael Åhman & Linnea Källgård, Vårgårda
98788=40 p, Vara 21/8 (MJ)
Öyna 6317
e Odor 715 – Oktana 5019 e Fridhems Jonatan 401
uppf. & äg. Alf Johansson, Långasjö
99898=43 p, Tingsryd 20/7 (EL)

Elitston 2022 (x st)

Bridget 4399
-01 e Junisorken 484 – Bricenta 2687 e Center 330
uppf. & äg. Hushållningssällskapet Gotland, Romakloster (Lojsta)
240 avkommepoäng, Lojsta 25/7 (MJ)
Dorindah 5583
-04 e Polar 415 – Evita 3879 e Bond 438
uppf. Bengt Björkegren, Visby
äg. Laura & Linda Mattila, Ypäjä, Finland
160 avkommepoäng, Lojsta 25/7 (MJ)
Dunia 5101
-07 e Duktig 568 – Ackacia 4566 e Acke 476
uppf. Sören Johansson, Örbyhus
äg. Annika Melin, Stånga
200 avkommepoäng, Stånga 24/7 (MJ)
Fartina 4800
-05 e Najk 486 – Artina 4198 e Morin 469
uppf. & äg. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
190 avkommepoäng, Tingsryd 20/7 (EL)
Garbo 4990
-06 e Silverboy 552 – Adina 2456 e Lurifax 269
uppf. & äg. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
200 avkommepoäng, Tingsryd 20/7 (EL)
Hiba 5108
-07 e Darius Roll 491 – Chiba 4423 e Oidipus 489
uppf. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
äg. Pernilla Jobs, Leksand
120 avkommepoäng, Rättvik 4/9 (MJ)
Härta 5106
-07 e Darius Roll 491 – Pärla 3697 e Milton 284
uppf. & äg. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
140 avkommepoäng, Tingsryd 20/7 (EL)
Jiga 4315
-01 e Toker 503 – Beata 3576 e Fridhems Jonatan 401
uppf. Alf Johansson, Långasjö
äg. Karolina Fransson, Långasjö
220 avkommepoäng, Tingsryd 20/7 (EL)
Lojstas Candle Light 4166
-99 e Juventus 468 – Berta 2497 e Hubertus 299
uppf. Per-Erik Andersson, Harmånger (Lojsta)
äg. Birgitta Ekeberg-Sabelström, Väddö
190 avkommepoäng, Uppsala 11/9 (MB)
Mira KL 5072
-07 e Primat G 444 – Yvana 3455 e Major G 418
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
180 avkommepoäng, Svenljunga 29/7 (MJ)
Nilla 5654
-03 e Toker 503 – Stinta e Major G 418
uppf. Gunnar Bank, Kinna
äg. Helene Lagerström, Björketorp
150 avkommepoäng, Svenljunga 29/7 (MJ)
Pannkakan 4138 (postumt)
-99 e Lagun G 406 – Ripadals Vera 3302 e Ripadals Jecell 382
uppf. Inga-Lill Luckman, Visby
äg. Rebecka Malé, Knäred
160 avkommepoäng, Gånarp 4/9 (TS)
Pinja KL 5455
-10 e Fanér 553 – Gindra 4331 e Tomtebos Enoc G 481
uppf. Jennie Larsson, Björketorp
äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
140 avkommepoäng, Vara 25/9 (LG)
Ärla 4725
-04 e John Russ 422 – Svalan 3431 e Rebell 369
uppf. Allan Keldergard, Hemse (Lojsta)
äg. Ingela Johansson, Hemse (Lojsta)
150 avkommepoäng, Lojsta 25/7 (MJ)

Super-ELIT ston 2022 (x st)

Irina 4543
-03 e Toker 503 – Xtana 3377 e Major G 418
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
240 avkommepoäng, Vara 25/9 (LG)

Lill Nina 3583 (postumt)

-94 e Effekt 347 – Cina 3112 e Morion 285
uppf. Anna Rungegård, Tingsryd
äg. Ingrid Hagelberg, Väckelsång
350 avkommepoäng, Tingsryd 20/7 (EL)
Premieringsförrättarnas förkortningar:
EL = Elisabeth Ljungstorp
HE = Håkan Erlandsson
HK = Helena Kättström
LE = Liselotte Erixon
LG = Lennart Gustavsson
MB = Madeleine Beckman
MJ = Morgan Johnsson
TS = Tobias Sandahl

Facebook User Timeline

Close
personal training cert