Styrelse

Svenska Russavelsföreningens styrelse och revisorer

Svenska Russavelsföreningens styrelse nås också på styrelse@gotlandsruss.se

Ordförande:
Annika Melin vald tom 2021
Burs Apse 610
623 49 Stånga
Tel 0736-544864
ordforande@gotlandsruss.se

Vice ordförande, registrator, språngrulleansvarig samt officiell brevmottagare
Liselotte Erixon vald tom 2021
Åslunda 202
195 92 Märsta
Tel 08–591 434 03
registrator@gotlandsruss.se
sekreterare@gotlandsruss.se

Kassör utanför styrelsen
Anna Wåhlmark
Skörsta 122
195 92 Märsta,
Tel. 070-270 52 20
kassor@gotlandsruss.se

Ansvarig kassörsfrågor inom styrelsen
Helena Jansson vald tom 2021
Kungsgatan 24 B
761 44 NORRTÄLJE
Tel 0176-109 16
helena@norrveda.se 

Sekreterare
Jennie Söderström vald tom 2022
Rävekullevägen 7
423 72 Säve
Tel 070-252 85 83
jennie.soderstrom1@gmail.com

Övriga ledamöter:
Kurt Larsson vald tom 2022
Holmåkravägen 16
519 94 Björketorp
Tel 0320–604 24
holmakra@gmail.com

Marianne Thomsson vald tom 2022
Stånga, Bosarve 239
623 60 STÅNGA
Tel 070-817 91 94
marianne.thomsson@live.se

Kristina Ahlström vald tom 2021
Flyaboda 1
360 10 RYD
Tel 0709-22 37 10
kristina@axtorp.se 

Suppleanter:
Charlotte Carlberg vald tom 2022
Toarps Gård
241 95 BILLINGE
Tel 0413-54 25 57, 070-553 54 43
charlotte.carlberg51@outlook.com

Olivia Ekeberg vald tom 2022
Järnvägsallen 14 A
903 28 Umeå
Tel 070-508 35 84
granostall@hotmail.com

Ingrid Hagelberg vald tom 2021
Skullagård 11
362 50  VÄCKELSÅNG
Tel 0708-726319
ingrid.hagelberg@telia.com

Göran Graaf vald tom 2022
Mellangatan 7B
621 57 Visby
Tel 070-147 06 11
goran.graaf@gotland.se

Emmelie Nilsson vald tom 2021
Stenby 3005
273 91 Tomelilla
Tel  0761-482036
Emmelie_93@hotmail.com

Pernilla Jobs vald tom 2021
Norr Bergsäng
Svältåkersvägen 13
793 90 LEKSAND
Te l070-515 71 80
registrator@gotlandsruss.se

Revisorer
Gunilla Roemmel, Fivlered Skansebo 1, 521 71 Åsarp, tel 070-512 65 65 gunilla.roemmel@gmail.com
Ann-Christine Olausson, Gunnarshult 118, 31163 Älvsered, tel 070-746 85 56, ancha_52@hotmail.com

Revisorsuppleanter
Carola Carlsson, Björketorp, Gallagärde 105, 310 60 Ullared Tel 0346-362 66
Katrin Hjalmarsson, Kroksjömåla, Fogdagården 1, 362 91 Tingsryd, Tel 070-549 03 78

Valberedning
Per-Anders Sekund (sammankallande)
Forshem, Österängs Egendom,
533 94 Hällekis
Tel. 073-0618515
peranders.sekund@gmail.com
vald tom 2021

Camilla Hecht,
Knöppletorp 101,
395 98 LÄCKEBY
Tel. 0480-20672, 0733-208756
camilla.hecht@gmail.com
vald tom 2022

Katrin Hjalmarsson
Kroksjömåla, Fogdagården 1
362 91 Tingsryd
Tel 070-549 03 78
katrin.hjalmarsson@hotmail.com
vald tom 2023

Registratur:
Ansvarig registrator samt språngrulleansvarig, Kanslist
Liselotte Erixon,
Åslunda 202
195 92 Märsta
Tel 08–591 434 03
registrator@gotlandsruss.se 

Stambokförare, samt ansvarig för hingstlicenser:
Pernilla Jobs
Norr Bergsäng
Svältåkersvägen 13
793 90 LEKSAND
Tel 070-515 71 80
registrator@gotlandsruss.se

Redaktör Tidningen:
Chris Larsson
Svartviksslingan 15, 5 tr
167 38 BROMMA
gotlandsrusset@gmail.com

 

Lokalföreningarnas ordförande

 Ordf Föreningen Gotlands-Russ
Åsa Lundqvist
Othem, Klints 440
624 46 SLITE
Tel 0498-226177
info@klints.net

Ordf Mälar-Russ
Camilla Hecht,
Knöppletorp 101,
395 98 LÄCKEBY
Tel. 0480-20672, 0733-208756
camilla.hecht@gmail.com

Ordf Skåne-Russ
Helen Einarsson
Benestad 1011,
27391 TOMELILLA
Tel 0705-790448
h_einarsson@tele2.se

Ordf Väst-Russ
Kurt Larsson
Holmåkrav.16
519 94 Björketorp
Tel 0320-60424, 070-651 29 99
vastruss@gmail.com

Ordf Öst-Russ
Kristina Ahlström
Flyaboda 1
362 96 RYD
Tel 070-922 37 10
kristina@axtorp.se

Ordf Nord-Russ
Inga uppgifter

Ordf i Dansk-Russ
Betina Schmidt Slott
Bagerstræde 11
4450 Jyderup
+45 51767439
slotterne@gmail.com

Ordf Soumen Russponien
Ystävät Ry
Hanna Vuokniemi
Kairistenkaari 3 B 326
205 40 Turku
Finland
tel. +35850-324 2824
hmvuok@utu.fi

Ordf GRANA
(Gotland Russ Association of  North America)
Vilande förening

Ordf Norsk Ponniavlsförb.
Live Enerhaugen, Bettumvägen 128, 3178, Våle, Norge
leder@ponniavl.no

Facebook User Timeline

Close
personal training cert