Styrelse

Svenska Russavelsföreningens styrelse och revisorer

Svenska Russavelsföreningens styrelse nås också på styrelse@gotlandsruss.se

Ordförande:
Lennart Gustavsson vald tom 2023
Korrebo, Björkhem 1
514 53 Månstad
tel. 070-994 08 75
ordforande@gotlandsruss.se
Vice ordförande:
Göran Graaf vald tom 2024
Mellangatan 7B
621 57 Visby
Tel 070-147 06 11
goran.graaf@gotland.se
Sekrererare, registrator, språngrulleansvarig samt officiell brevmottagare
Liselotte Erixon vald tom 2023
Fullösa, Krokstorp 1
533 96 Götene
Tel 08–591 434 03
registrator@gotlandsruss.se
sekreterare@gotlandsruss.se
Kassör utanför styrelsen
Anna Wåhlmark
Skörsta 122
195 92 Märsta,
Tel. 070-270 52 20
kassor@gotlandsruss.se
Ansvarig kassörsfrågor inom styrelsen
Helena Jansson vald tom 2023
Kungsgatan 24 B
761 44 NORRTÄLJE
Tel 0708-667824
helena@norrveda.se
Övriga ledamöter:
Kurt Larsson vald tom 2024
Holmåkravägen 16
519 94 Björketorp
Tel 0320–604 24
holmakra@gmail.com
Marianne Thomsson vald tom 2024
Stånga, Bosarve 239
623 60 STÅNGA
Tel 070-817 91 94
marianne.thomsson@live.se
Biträdande sekreterare:
Ingrid Hagelberg vald tom 2023
Skullagård 11
362 50 VÄCKELSÅNG
Tel 0708-726319
ingrid.hagelberg@telia.com
Suppleanter:
Charlotte Carlberg vald tom 2024
Toarps Gård
241 95 BILLINGE
Tel 070-553 54 43
charlotte.carlberg51@outlook.com
Olivia Ekeberg vald tom 2024
Simpnäsvägen 301
764 92 Väddö
Tel 070-508 35 84
granostall@hotmail.com
Emmelie Nilsson vald tom 2023
Stenby 3005
27391 Tomelilla
Tel 0761482036
Emmelie_93@hotmail.com
Pernilla Jobs vald tom 2023
Annika Melin vald tom 2023
Burs Apse 610
623 49 Stånga
Tel 0736-544864
annika.melin@gardochdjurhalsan.se
Jennie Söderström vald tom 2024
11406 Fox Chase Ct, Hagerstown 21742, Maryland, US
jennie.soderstrom1@gmail.com
Revisorer
Gunilla Römmel, Fivlered Skansebo 1, 521 71 Åsarp 070-5126565
gunilla.roemmel@gmail.com
Maria Stark, Målen Sörgården 2, 567 91 Vaggeryd, 0730580685
stark.maria@gmail.com
Revisorsuppleanter
Carola Carlsson, Björketorp, Gallagärde 105, 310 60 Ullared Tel 0346-362 66
Marie Lindvall, Munkabo 37, 562 91 MÅNSARP 070-842 90 96
Valberedning
Katrin Hjalmarsson (sammankallande)
Kroksjömåla, Fogdagården 1
362 91 Tingsryd
Tel 070-549 03 78
katrin.hjalmarsson@hotmail.com
vald tom 2023
Paula Christensson
Flaggbergsvägen 35
459 33 Ljungskile
Tel. 0761395619
paula.christensson@hotmail.com
Vald tom 2024
Helen Einarsson
Benestad 1011,
27391 TOMELILLA
Tel 0705-790448
h_einarsson@outlook.com
Vald tom 2025
Registratur:
Ansvarig registrator samt språngrulleansvarig, Kanslist
Liselotte Erixon,
Fullösa, Krokstorp 1
533 96 Götene
Tel 08–591 434 03
registrator@gotlandsruss.se
sekreterare@gotlandsruss.se
Ansvarig för hingstlicenser:
Sol Sjöberg
Hamrångevägen 408
817 92 BERGBY
telefon 073-096 28 47

registrator@gotlandsruss.se

Redaktör Tidningen:
Chris Larsson
Svartviksslingan 15, 5 tr
167 38 BROMMA
gotlandsrusset@gmail.com
Lokalföreningarnas ordförande
Ordf Föreningen Gotlands-Russ
Åsa Lundqvist
Othem, Klints 440
624 46 SLITE
Tel 0498-226177
info@klints.net
Ordförande Mälardalens Russavelsförening:
Olivia Ekeberg
Sipnäsvägen 301
764 92 Väddö
Tel 070-508 35 84
granostall@hotmail.com
Ordf Skåne-Russ
Emmelie Nilsson
Stenby 3005
27391 Tomelilla
Tel 0761482036
Emmelie_93@hotmail.com
Ordf Väst-Russ
Kurt Larsson
Holmåkrav.16
519 94 Björketorp
Tel 0320-60424, 0706512999
vastruss@gmail.com
Ordf Öst-Russ
Kristina Ahlström
Flyaboda 1
362 96 RYD
Tel 0709-22 37 10
kristina@axtorp.se
Ordf i Dansk-Russ
Betina Schmidt Slott
Bagerstræde 11
4450 Jyderup
+45 51767439
slotterne@gmail.com
Ordf Soumen Russponien
Ystävät Ry
Hanna Vuokniemi
Kairistenkaari 3 B 326
205 40 Turku
Finland
tel. +35850-324 2824
hmvuok@utu.fi
Ordf GRANA
(Gotland Russ Association of North America)
Vilande förening
Ordf Norsk Ponniavlsförb.
Live Enerhaugen, Bettumvägen 128, 3178, Våle, Norge
leder@ponniavl.no

Facebook User Timeline

Close
personal training cert