Styrelse

Svenska Russavelsföreningens styrelse och revisorer 2019

Svenska Russavelsföreningens styrelse nås också på styrelse@gotlandsruss.se

Ordförande:
Annika Melin vald tom 2019
Burs Apse 610
623 49 Stånga
Tel 0736-544864
ordforande@gotlandsruss.se

Vice ordförande, registrator, språngrulleansvarig samt officiell brevmottagare
Liselotte Erixon vald tom 2019
Åslunda 202,
19592 Märsta
Tel 08–591 434 03
registrator@gotlandsruss.se
sekreterare@gotlandsruss.se

Kassör utanför styrelsen
Svenska Ponnyavelsförbundet
Margareta Johnsson
Örsås, Tallbacken 2
512 94 Svenljunga
0325-62 80 85
spaf@swipnet.se

Ansvarig kassörsfrågor inom styrelsen
Katrin Hjalmarsson vald tom 2019
Kroksjömåla, Fogdagården 1
362 91 Tingsryd
Tel 070-549 03 78
kassor@gotlandsruss.se

Sekreterare
Jennie Larsson vald tom 2020
Rävekullevägen 7
423 72 Säve
070-252 85 83
jennie.larsson1@gmail.com

 

Övriga ledamöter:
Helena Jansson vald tom 2019
Kungsgatan 24 B
761 44 NORRTÄLJE
Tel 0176-109 16
helena@norrveda.se

Kurt Larsson vald tom 2020
Holmåkravägen 16
519 94 Björketorp
Tel 0320–604 24
holmakra@gmail.com

Marianne Thomsson vald tom 2020
Stånga, Bosarve 239
623 60 STÅNGA
Tel 070-817 91 94
marianne.thomsson@live.se

Suppleanter:
Charlotte Carlberg vald tom 2020
Toarps Gård
241 95 BILLINGE
0413-54 25 57, 070-553 54 43
toarps.gard@tele2.se

Olivia Ekeberg vald tom 2020
Frötunagatan 16 A
761 43 NORRTÄLJE
070-508 35 84
granostall@hotmail.com

Ingrid Hagelberg vald tom 2019
Skullagård 11
362 50  VÄCKELSÅNG
0708-726319
ingrid.hagelberg@telia.com

Helene Lagerström vald tom 2019
Holmåkravägen 37
519 94 BJÖRKETORP
073-8000820
lagerstrom.helene@spray.se

Kristina Ahlström vald tom 2019
Flyaboda 1
362 96 RYD
Tel 0709-22 37 10
kristina@axtorp.se

Göran Graaf vald tom 2020
Mellangatan 7B
621 57 Visby
Tel.0498-219321
goran.graaf@gotland.se

Revisorer
Pernilla Hägg, Liljev 2 , 541 39 SKÖVDE, Tel 070-580 89 81
Anna Åhman, Enet 2, 447 91 Vårgårda, tel 0322-620052

Revisorsuppleanter
Carola Carlsson, Björketorp, Gallagärde 105, 310 60 Ullared Tel 0346-362 66
Agneta Hecht, Knöppletorp 101, 395 98 Läckeby Tel 0705647974

Valberedning
Camilla Hecht,
Knöppletorp 101,
395 98 LÄCKEBY
Tel. 0480-20672, 0733-208756
camilla.hecht@gmail.com

Sammankallande vald tom 2019

Malin Amér
Hjälmsätersgatan 5
61430 Söderköping
011-396415, 0733-707976
malin.amer@gmail.com
Vald tom 2020

Per-Anders Sekund
Forshem, Österängs Egendom,
533 94 Hällekis
Tel.
peranders.sekund@gmail.com
Vald tom 2021

Registratur:
Ansvarig registrator samt språngrulleansvarig, Kanslist
Liselotte Erixon,
Åslunda 202,
19592 Märsta
Tel 08–591 434 03
registrator@gotlandsruss.se

Stambokförare, samt ansvarig för hingstlicenser:
Pernilla Jobs
Norr Bergsäng, Svältåkersvägen 13, 793 90 LEKSAND
Tel 0247-152 41
registrator@gotlandsruss.se

Redaktör Tidningen:
Chris Larsson
Svartviksslingan 15, 5 tr
167 38 BROMMA
gotlandsrusset@gmail.com

 

Lokalföreningarnas ordförande

Ordf Föreningen Gotlands-Russ
Åsa Lundqvist
Othem, Klints 440
624 46 SLITE
Tel 0498-226177
info@klints.net

Ordf Mälar-Russ
Camilla Hecht,
Knöppletorp 101,
395 98 LÄCKEBY
Tel. 0480-20672, 0733-208756
camilla.hecht@gmail.com

Ordf Skåne-Russ
Helen Einarsson
Benestad 1011,
27391 TOMELILLA
Tel 0705-790448
h_einarsson@tele2.se

Ordf Väst-Russ
Kurt Larsson
Holmåkrav.16
519 94 Björketorp
Tel 0320-60424, 0706512999
vastruss@gmail.com

Ordf. Östruss
Katrin Hjalmarsson
Kroksjömåla, Fogdagården 1
362 91 Tingsryd
Tel 070-549 03 78
katrin.hjalmarsson@hotmail.com

Ordf Nord-Russ
Inga uppgifter

Ordf i Dansk-Russ
Julia Conradi
Nyrupvej 51
4180 Sörö, Danmark
Tel +45 57803160, +45 27574067
hellestruplund@tdcalsl.kd

Ordf Soumen Russponien
Ystävät Ry
Hanna Vuokniemi
Kairistenkaari 3 B 326
205 40 Turku
Finland
tel. +35850-324 2824
hmvuok@utu.fi

Ordf GRANA
Joyce Moreno, 811 Carpenter Hill Road, Medford, OR 97501 USA
541-535-6756
GoGotlands@aol.com

Ordf Norsk Ponniavlsförb.
Live Enerhaugen, Bettumvägen 128, 3178, Våle, Norge
leder@ponniavl.no

Facebook User Timeline

Close
personal training cert