Styrelse

Svenska Russavelsföreningens styrelse och revisorer 2018

Svenska Russavelsföreningens styrelse nås också på styrelse@gotlandsruss.se

Ordförande:
Kristina Ahlström vald tom 2018
Flyaboda 1
362 96 RYD
Tel 0709-22 37 10
ordforande@gotlandsruss.se

Vice ordförande:
Malin Amér vald tom 2018
Hjälmsätersgatan 5
614 30 Söderköping
011-396415, 0733-707976
malin.amer@gmail.com

Kassör utanför styrelsen
Svenska Ponnyavelsförbundet
Margareta Johnsson
Örsås, Tallbacken 2
512 94 Svenljunga
0325-62 80 85
spaf@swipnet.se

Ansvarig kassörsfrågor inom styrelsen
Katrin Hjalmarsson vald tom 2019
Kroksjömåla, Fogdagården 1
362 91 Tingsryd
Tel 070-549 03 78
kassor@gotlandsruss.se
(Ordf Öst-Russ)

Sekreterare, registrator, språngrulleansvarig samt officiell brevmottagare
Liselotte Erixon vald tom 2019
Åslunda 202
195 92 Märsta
Tel 08–591 434 03
registrator@gotlandsruss.se,
sekreterare@gotlandsruss.se

Övriga ledamöter:
Helena Jansson vald tom 2019
Kungsgatan 24 B
761 44 NORRTÄLJE
Tel 0176-109 16
helena@norrveda.se

Kurt Larsson vald tom 2018
Holmåkravägen 16
519 94 Björketorp
Tel 0320–604 24
holmakra@gmail.com

Marianne Thomsson vald tom 2018
Stånga, Bosarve 239
623 60 STÅNGA
Tel 070-817 91 94
marianne.thomsson@live.se

Suppleanter:
Charlotte Carlberg vald tom 2018
Toarps Gård
241 95 BILLINGE
0413-54 25 57, 070-553 54 43
toarps.gard@tele2.se

Olivia Ekeberg vald tom 2018
Frötunagatan 16 A
761 43 NORRTÄLJE
070-508 35 84
granostall@hotmail.com

Ingrid Hagelberg vald tom 2019
Skullagård 11
362 50  VÄCKELSÅNG
0708-726319
ingrid.hagelberg@telia.com

Helene Lagerström vald tom 2019
Holmåkravägen 37
519 94 BJÖRKETORP
073-8000820
lagerstrom.helene@spray.se

Annika Melin vald tom 2019
Burs Apse 610
623 49 Stånga
Tel 0498–48 32 64, 0736-544864
annika.apse@telia.com

Suppleant/Biträdande sekreterare och Utställningskoordinator:
Jennie Larsson vald tom 2018
Glöstorps Röseväg 12
41744 Göteborg
070-252 85 83
jennie.larsson1@gmail.com

Revisorer
Penilla Hägg, Liljev 2 , 541 39 SKÖVDE, Tel 070-580 89 81
Anna Åhman, Enet 2, 447 91 Vårgårda, tel 0322-620052

Revisorsuppleanter
Carola Carlsson, Björketorp, Gallagärde 105, 310 60 Ullared Tel 0346-362 66
Per-Anders Sekund, Forshem, Österängs Egendom, 533 94 Hällekis

Valberedning
Camilla Hecht,
Knöppletorp 101,
395 98 LÄCKEBY
Tel. 0480-20672, 0733-208756
camilla.hecht@gmail.com
Sammankallande vald tom 2018

Gunilla Jarhult
Öxabäcksv 33
511 93 Torestorp
Tel 073-0832414
g.jarhult@hotmail.com
Vald tom 2020

Bodil Svegerud Regnér
Agriborgsvägen 2
232 91 Arlöv
070-940 19 56
bodilregner@hotmail.com
Vald tom 2019

Registratur:
Ansvarig registrator samt språngrulleansvarig
Liselotte Erixon,
Åslunda 202
195 92 Märsta
Tel 08–591 434 03
registrator@gotlandsruss.se

Stambokförare, samt ansvarig för hingstlicenser:
Pernilla Jobs
Norr Bergsäng, Svältåkersvägen 13, 793 90 LEKSAND
Tel 070-515 71 80
registrator@gotlandsruss.se

Chris Larsson
Svartviksslingan 15, 5 tr
167 38 BROMMA
gotlandsrusset@gmail.com

Ersättare:
Pernilla Hägg
Liljevägen 2
541 39 SKÖVDE
Tel 070-580 89 81

Madeleine Beckman
Hönsstigen 2
311 92 FALKENBERG
Tel 070-642 05 44

Lokalföreningarnas ordförande

Ordf Föreningen Gotlands-Russ
Åsa Lundqvist
Othem, Klints 440
624 46 SLITE
Tel 0498-226177
info@klints.net

Ordf Mälar-Russ
Camilla Hecht,
Knöppletorp 101,
395 98 LÄCKEBY
Tel. 0480-20672, 0733-208756
camilla.hecht@gmail.com

Ordf Skåne-Russ
Sara Rosqvist
Brotorp, pl.5413 Äspinge
242 95 Hörby
0705-762287
Stallbrotorp@gmail.com

Ordf Väst-Russ
Gunilla Jarhult
Öxabäcksvägen 33
511 93 Torestorp
073 083 24 15
g.jarhult@hotmail.com

Ordf Nord-Russ
Inga uppgifter

Ordf i Dansk-Russ
Julia Conradi
Nyrupvej 51
4180 Sörö, Danmark
Tel +45 57803160, +45 27574067
hellestruplund@tdcalsl.kd

Ordf Soumen Russponien
Ystävät Ry
Hanna Vuokniemi
Kairistenkaari 3 B 326
205 40 Turku
Finland
tel. +35850-324 2824
hmvuok@utu.fi

Ordf GRANA
Joyce Moreno, 811 Carpenter Hill Road, Medford, OR 97501 USA
541-535-6756
GoGotlands@aol.com

Ordf Norsk Ponniavlsförb.
Live Enerhaugen, Bettumvägen 128, 3178, Våle, Norge
leder@ponniavl.no

 

Facebook User Timeline

Close
personal training cert