OBS! Endast hingstar som är godkända finns med i denna förteckning. 
Se även licenslistan för att se vilken typ av licens som är löst (betäckningslicens eller vilande).

A

 

Allgunnens Opal G 428 br stj e. Kurir G 396 u. Haja 2299 ue. Janus 251. 
Prem ELIT. f.88 122 cm 
Äg. Susanne Jansson Kattedals Gård 615 95 VALDEMARSVIK
telefon 073-929 29 09

Allgunnens Ulex 519
br vhip e. Acke 476 u. Allgunnens Olivia 3373 ue. Mandat G 417. 
Avelsvärderad G I. f.97 124 cm 
Äg Allgunnens Ponnystuteri, Allgunås, 361 95  LÅNGASJÖ, 0477-630 85

Allgunnens Uno 518 fx stj str e. Quito 453 u. Baby 2404 ue. Janus 251. 
Avelsvärderad G II. f.97 125 cm 
Äg. Lars-Peter Holmlund, Gislövs Strandväg 2547, 231 92  TRELLEBORG, 0410-182 07, 070-656 80 13

Allgunnens Yes 560 rödskäck e. Grafit 477 u. Allgunnens Timmie 3778 ue. Quito 453.
Avelsvärderad klass G II. f.00 123 cm 
Äg. Carola Guldhag
, Renfors 22, 931 94 SKELLEFTEÅ Tel. 0914-401 14 eller 070-311 11 39

Argo 608 brun e Silverboy 552 u Dimone 4067 e Allgunnens Opal G 428 Avelsvärderad klass G-07, f 04, 125 cm
Äg. Malin, Katarina & Maria Amér, Fardhem Överburge 103, 623 52 HEMSE, telefon 0498-21 95 88
Uppst.2007: Karisma Stuteri, Malin Fjällborg, Nysättra 13, 761 76 NORRTÄLJE Tel. 0176-23 00 04, 070-6602464.

 

 

B

Benicz 587 brun e Ripadals Benni 398 u Belinda 4070 e Nomad G 424
Prem. G-07 f. 2003 127 cm 
Äg: David Wessberg, Sturegatan 40, 241 41  ESLÖV, 0413-188 93

Bond 438 mörk isb stj vtbff e. Vagabond 360 u. Bessi 1065 ue. Klippman 97.
Prem B. f.84 122 cm Uppst Lena Martell, Österlings, 620 13 STÅNGA Tel. 0498-482861

Broängens Kicken 589 brun e Micky 544 u Lojsta Indiana 3179 e Grane 253
Prem. G-07 f. 2003 120 cm 
Äg: Stuteri Broängen, Broängen Villberga, 740 81 GRILLBY, 0171-47 03 27

Bus 479 svbr e. President G 446 u. Billan 3161 ue. Kajak G 405.
Avelsvärderad klass G II. f.93 124 cm 
Äg. Sören Torén, Yttre Hid 3, 512 63 Ö FRÖLUNDA Tel. 0325-30434

Bus-Oskar 581 br stj e. Bus 479 u Celona 3925 ue. Granat 413.
Avelsvärderad klass G. f.02 127 cm 
Äg. Gerty Dahlbom Jonsson, Hägor, Bunge, 620 35 FÅRÖSUND Tel 0498-221329

C

Cenit 582 br e. Ernst Rasken 511 u. Cenita 2601 ue. Center 330.
Avelsvärderad klass G. f.02 127 cm 
Äg. Bengt-Erik Blomgren, Nybodagatan 5, 171 42 SOLNA Tel. 08-822595
Uppst.2007 Lars Peter Ekedahl, Drakarve Näs, 623 37 Havdhem, 0498-48 90 16

Chip 538 fx e. Kurir G 396 u. Celina 2751 ue. Center 330.
Avelsvärderad klass G I. f.95 127 cm 
Äg. Per & Anders Ellingsson, Storberget 2895, 861 91 TIMRÅ Tel. 060-574067

Citrus 528 br stj e. Temp av Allgunnen G 478 u. Celina 2751 ue. Center 330.
Avelsvärderad klass G I. f.98 124 cm 
Äg. Ann-Louise Ekman, Torp 10, 148 70 SORUNDA Tel. 08-53040189

Clant 454 gulsvart e. Kanyl G 399 u. Omega 2692 ue. Rebus 224.
Avelsvärderad klass G I. f.90 121 cm 
Äg. Erik Kallings, Kallings Follingbo, 621 91 VISBY Tel. 0498-26 10 58

D

Dardel 441 fux vhip, f 1989, mkh 126 cm, prem GI e Effekt 347 - Duchess 1788 e Tjelvar 135
Äg. Cecilia Davidsson & Anders Jeppsson, Hyggestorp 5, 330 17  RYDAHOLM, 0370-412 35, 070-668 28 91

Darius Roll 491 br e. Vagabond 360 u. Sindy 2812 ue. Lymmel 263.
Avelsvärderad klass G I. f.93 126 cm 
Äg. Signe Håkansson, Åkerby 1218, 810 65 SKÄRPLINGE Tel. 0294-211 74

Denilson 529 fx vhip e. Rex G 463 u. Yvana 3455 ue. Major G 418.
Avelsvärderad klass G I. f.98 127 cm 
Äg. Cristina Andersson, Eriksberg Grindberga, 641 93 KATRINEHOLM Tel. 0150-32022

Didrik 557 fx bls e. Tomtebos Enoc G 481 u. Dådra 4123 ue. Karens G 400.
Avelsvärderad klass G II. f.99 121 cm 
Äg. Helen Holm, Hagen Medical AB, Hagen Karleby, 521 01 FALKÖPING Tel. 0515-371 71

Drömprinsen 460 ljfx e. Granit 368 u. Belinda 1679 ue. Dröm J:r 212.
Avelsvärderad klass G I. f.91 125 cm 
Äg. Jannike Palm, Lilla Isie 106, 231 97 KLAGSTORP Tel. 0410-270 79

Duktig 568 sv stj e. Ysak 514 u. Dixie Bess 3092 ue. Jardin 389.
Avelsvärderad klass G I. f.01 122 cm 
Äg. Sören Johansson, Hökby, 748 95  ÖRBYHUS, 018-33 71 82

Utstationerad på Lojsta fr o m 10 juni, hos Gotlands Läns
Hushållningssällskap, Lövsta, 622 54 ROMAKLOSTER (Gotlands län), 0498-20 22
40
Fram till hingstsläppet på Lojsta, söndagen den 10 juni, finns Duktig hos Birgitta Cramér
Smiss Eke
620 11 HAVDHEM
0498-48 12 30

bc.cramer@telia.com



E

Ecksy 600 svart e Epik 541 u Alfa 4227 e Allgunnens Qvantas 457Avelsvärderad klass G, f 04, 124 cm
Äg. Anneli & Bengt Lindroth, Alvared, 520 43 ÅSARP, telefon 0515-504 94, fax 500 85

Edgar 523 fx skj stj e. Vagabond 360 u. Snoffsan 3405 ue. Granit 368.
Avelsvärderad klass G I. f.96 124 cm 
Äg. Margareta Sandström, Strandängesvägen 24, 952 36  KALIX Tel. 0923-12351 

Emanuel 578 ljbr stj e. Tomtebos Enoc G 481 u. Dahlia 2955 ue. Effekt 347.
Avelsvärderad klass G. f.02 126 cm 
Äg. Kristina Ahlström, Torastorpsvägen 304, 29011 LINDERÖD
044- 34 05 74, 0709- 22 37 10

Enets OP Andersson 604 fux stj e Taktik G 480 u Mona II 2516 e Jakob Dubbe 319 Avelsvärderar klass G, f 03, 124 cm
Äg. Lisa Rydberg, Hult gård 16, 560 27 TENHULT, telefon 036-960 26, hemsida: http://www.freewebs.com/trollets_stuteri/index.htm

Enets Stewart 562 ljusfux e. Taktik G 480 u. Mona II 2516 ue. Jakob Dubbe 319.
Avelsvärderad klass G I. f.01 125 cm 
Äg. Berndt Eriksson, Snärsbo, 512 91 SEXDREGA Tel. 0325-62 30 23

Engelbrekt 520 br e. Tomtebos Enoc G 481 u. Dahlia 2955 ue. Effekt 347.
Avelsvärderad klass G I. f.97 126 cm 
Äg. Annette & Bo Ericson, Sävrarp, 330 17 RYDAHOLM Tel. 0472-200 47

Epik 541 fx stj e. Dickie 402 u. Yvana 3455 ue. Major G 418.
Avelsvärderad klass G II. f.99 125 cm 
Äg. Kjell Hellgren, Slätten Box 134, 519 94 BJÖRKETORP Tel. 0320-60501

Ernst Rasken 511 br e. Hero 324 u. Regatta 2740 ue. Garribaldi 311.     
Avelsvärderad klass G I. f.91 126 cm 
Äg. Åsa Yttergren, Bolarve Garda, 620 16  LJUGARN, 0498-49 13 66
Uppst. 2007:
Malin Wilson Stora Hästnäs
621 90 VISBY
telefon 0498-28 44 06

Ernst Rolf 535 br e. Niklas 467 u. Regatta 2740 ue. Garribaldi 311. 
Avelsvärderad klass G I. f.96 125 cm 
Äg. Caroline & Andreas Hammarström, Pl. 1324, 640 60 ÅKERS STYCKEBRUK Tel. 0152-512 24 

Ernst Romeo 545 br e. Niklas 467 u. Regatta 2740 ue. Garribaldi 311.
Avelsvärderad klass G II. f.98 125 cm 
Äg. Bengt & Marianne Westergren
G:a Lundavägen 886
271 91 YSTAD (Skåne län)
telefon 0411-714 22, 070-456 90 33
(hemsida: http://medlem.spray.se/marianneeriksson/)

Ernst Ronaldo 580 mbr e. Skotte 492 u. Regatta 2740 ue. Garribaldi 311.
Avelsvärderad klass G I. f.00 125 cm 
Äg. Lisbeth Nilsson-Borg, Vika Östregård, 330 15 BOR Tel. 0370-650097

F

Fanér 553 fx vhip e. Major G 418 u. Queen 2793 ue. Heron 372.
Avelsvärderad klass G I. f.00 122 cm 
Äg. Lisbeth & Kurt Larsson, Holmåkra, 519 94 BJÖRKETORP Tel. 0320-60424

Fax 554 br e. Xter 508 u. Zitan 3732 ue. Orusst 433.
Avelsvärderad klass G I. f.00 128 cm 
Äg. Jenny Andersson, Säby 513, 719 91 VINTROSA Tel. 019-29 47 06 eller 0707-53 18 74

Finemang 577 fx schatterat stjm e. Taktik G 480 u. Tomtebos Givanna 3712 ue. Rival G 464.
Avelsvärderad klass G. f.02 127 cm 
Äg. HBA Maskiner, Kättilsmålavägen 42, 371 93 KARLSKRONA. 0455-82145 Marie Holgersson

Fridhems Jonatan 401 br e. Jesper 340 u. Katinka 1641 ue. Dröm 131.
Prem Elit. f.84 121 cm 
Äg. Camilla Hecht, Knöppletorp 101, 380 31 LÄCKEBY Tel. 0480-20672

G

Gadd 563 br e. John Russ 422 u. Ådra 3257 ue. Monaco 432.
Avelsvärderad klass G I. f.01 124 cm 
Äg. Lisbeth & Kurt Larsson, Holmåkra 16, 519 94  BJÖRKETORP, 0320-604 24

Gaist 412 br e. Komet 338 u. Lill-Sessan 1388 ue. Grim 188.
Avelsvärderad klass G II. f.85 125 cm 
Äg. Carina Wiklund, Kärvsåsens Byväg 38, 795 96 BODA KYRKBY Tel. 0248-42242

Giro 564 br stj str e. Tomtebos Enoc G 481 u. Yvana 3455 ue. Major G 418.
Avelsvärderad klass G II. f.01 125 cm  
Äg. Jenny Danhage, Hogar Solhem 27037, 452 97 Strömstad, Tel 0526-27037

Glim 575 ljbr e. XL 507 u. Vicki Viking 2866 ue. Jesper 340.
Avelsvärderad klass G I. f.01 125 cm 
Äg. Susanne & Karl Åhman, Norr Tuna Munktorp, 731 92 KÖPING Tel. 0221-61144

Granit 368 br stj e. Grane 253 u. Lita 2016 ue. Rajman 232.
Prem ELIT. f.80 122 cm  
Äg. Madeleine Strand & Stefan Carlsson, Björkhults gård, 640 34  SPARREHOLM,
070-634 10 73

Greger Gross 572 br bls e. Parat 451 u. Sussie 4014 ue. Quito 453.
Avelsvärderad klass G II. f.01 125 cm 
Äg. Marlén Lundgren Förlunda Gård 417 705 91 ÖREBRO (Örebro län)
telefon 019-23 31 58

Grus 363 br skj stj vtbff e. Dart 287 u. Lita 2016 ue. Rajman 232.
Prem A. f.79 123 cm 
Äg. Maria Johansson, Grebo Vässentorp, 585 95 LINKÖPING Tel. 013-553 22

GSF Patriot Pan 592 fux e Pirat Pan 436 u Fajans 3169 e Kurir G 396
Prem. GII-07 f. 2000 120 cm 
Äg: Mats & Helen Oscarsson, Björkestorp gård, 544 92 HJO, 0503-312 82

 

Gumino 607 brun vthbf e Ripadals Benni 398 u Gumman 3032 e Ripadals Basti 345 Avelsvärderad klass G I, f 93, 129 cm
Äg. Smedens Stuteri & Erja Mattila, Sonkarbykullen Österunda, 749 72 FJÄRDHUNDRA, telefon 0171-41 71 14, 070-651 71 14, hemsida: www.smedensstuteri.com

 

H

Hadar 539 br e. Granit 368 u. Beata 3576 ue. Fridhems Jonatan 401. 
Avelsvärderad klass G I. f.99 125 cm 
Äg. Lisbeth & Kurt Larsson, Holmåkra, 519 94 BJÖRKETORP Tel. 0320-60424

Harpun 573 fx bls vtvfrf vtvbf e. Toker 503 u. Yvana 3455 ue. Major G 418.
Avelsvärderad klass G. f.02 123 cm 
Äg. Glenn & Lisbeth Södergren, Gunketorp 4, 520 40 FLOBY Tel. 0515-40747 

Helios 373 br nsbls vtbff e. Pågen 208 u. Russi 2298 ue. Rajman 232.
Prem A. f.81 125 cm 
Äg. Malin Luckman, Ry Enedal 273 71 LÖVESTAD Tel. 0417-21666

Hercules 375 gbr e. Mio 201 u. Herculina 2057 ue. Pågen 208.
Prem B. f.81 127 cm 
Äg. Annette Bengtsson, Arildsgatan 2, 244 39 KÄVLINGE Tel. 070-731 10 68

Hilmer 495 fx e. Kanel 442 u. Linnéa 2566 ue. Hubertus 299.
Avelsvärderad klass G I. f. 95 123 cm 
Äg. Ann & Beatrice Lindberg, Istermyrliden 210, 930 15 BUREÅ Tel 0910-32444

I

 

Ilead 501 fx e. Kanel 442 u. Olga 2498 ue. Chaplin 261.
Avelsvärderad klass G I. f. 96 128 cm 
Äg. Gunilla Römmel, Smeviken 57, 450 84  BULLAREN, 0525-234 56, 070-512 65 65

Immer 585 fux e XL 507 u Enja 4115 e Rex G 463
Prem. G-07 f. 2003 125 cm 
Äg: Johnny Westlund, Hinderås, 370 30  RÖDEBY, 0455-930 03

J

Jabb KL 599 ljusbrun e Hadar 539 u Vilma 3257 e Major G 418 Avelsvärderad klass G, f 04, 124 cm
Äg. Allgunnens Ponnystuteri, Allgunås 307, 361 95 LÅNGASJÖ, telefon 0477-630 85

Jagga Ess 583 mbr stjm vhnsr vtbff e. Vagabond 360 u. Jullette 3814 ue. Julle 298.
Avelsvärderad klass G II. f.99 128 cm 
Äg. Lena Billquist, Kornetten Väskinde, 621 72 VISBY Tel. 0498-270331

John Russ 422 br e. Komet 338 u. Russita 2162 ue. Pontus 184.
Avelsvärderad klass G II. f.87 126 cm 
Äg. Liselotte Erixon, Oskarsbergs Åslunda, 195 92 MÄRSTA Tel. 08-59143008

Jolly 421 br vhip e. Granit 368 u. Fia 2538 ue. Jan Dacke 279.
Avelsvärderad klass G II. f.85 128 cm 
Pernilla Friberg Box 162 295 22 BROMÖLLA (Skåne län, LM)
telefon 070-836 34 85
Uppst. 2007: Torsten Truedsson Box 162
295 22 BROMÖLLA (Skåne län, LM)
telefon 0456-283 06

Juniper 530 br e. Jucent 391 u. Welinda 3117 ue. Jesper 340. 
Avelsvärderad klass G II. f.98 126 cm 
Äg. Rungegårds Stuteri, Fogdagården, 362 91 TINGSRYD Tel. 0477-108 50

Junisorken 484 br e. Grane 253 u. Linett 1730 ue. Sven 195.
Avelsvärderad klass G I. f.88 126 cm 
Äg. Stall Hedendal, Hedendal, 273 71 Lövestad Tel. 0417-272 56, 0739-50 81 06

Jupard 388 sv vtbff e. Barocco 296 u. Russi 2298 ue. Rajman 232.
Avelsvärderad klass G I. f.83 121 cm 
Äg. Helen Gustavsson & Carl-Magnus Bengtsson Gide 216 890 50 BJÖRNA telefon 0662-104 00

Juping 517 gbr e. Rusch 456 u. Pamilla 3473 ue. Birk 447. 
Avelsvärderad klass G II. f.97 125 cm 
Äg. Malin Luckman, Ry Enedal 273 71 LÖVESTAD Tel. 0417-21666

Jupiter R 458 br e. Kasper 370 u. Elena 2870 ue. Okej 303. 
Avelsvärderad klass G II. f.90 126 cm 
Äg. Katrin Hjalmarsson, Körvägen 12, 362 32  TINGSRYD, 0477-101 06

Juter KL 598 fux bls e Toker 503 u Xtana 3377 e Major G 418 Avelsvärderad klass G, f 04, 126 cm
Äg. Lisbeth & Kurt Larsson, Holmåkravägen 16, 519 94 BJÖRKETORP, telefon 0320-604 24, 070-651 29 99, hemsida: http://medlem.spray.se/stuterikl

 

Juvel KL 602 brun e Ursus 512 u Eja 4152 e Major G 418 Avelsvärderad klass G, f 04, 122 cm
Äg. Lisbeth & Kurt Larsson, Holmåkravägen 16, 519 94 BJÖRKETORP, telefon 0320-604 24, 070-651 29 99, hemsida: http://medlem.spray.se/stuterikl/

 

Juventus 468 ljfx bls e. Göte 411 u. Tessi 2833 ue. Rabalder 174.
Prem Elit. f.91 120 cm 
Äg. Kjell Andersson, Galoppgränd 7, 590 18 MANTORP Tel. 0142-21075

K

Kajton 390 sv bls 4 vtff e. Mark 355 u. Anja 2423 ue. Jan Dacke 279.
Avelsvärderad klass G II. f.83 121 cm 
Äg. Gösta Carlsson, Box 78, 290 34 FJÄLKINGE Tel. 044-50011

Kamraten 579 fx stj e. Marlon S 531 u. Gunda 4052 ue. Effekt 347.
Avelsvärderad klass G. f.02 123 cm 
Äg: Fredrik & Malin Andersson, Enet, 514 52  LÄNGHEM, 0325-407 66, 070-654 88 15

Kanalje 591 brun e Marlon S 531 u Beata 3576 e Fridhems Jonatan 401
Prem. G-06 f. 2002 118 cm 
Äg: Linnéa & Carina Legander, Totamåla, 361 95 LÅNGASJÖ, 0477-630 49
Uppst. 2007:
Tullstorpsvägen 91
266 97 HJÄRNARP (Skåne län)
telefon 0431-45 50 10

Kanel 442 br stj e. Kajak G 405 u. Farina Magic 2680 ue. Darlo 325.
Prem A. f.89 126 cm 
Äg. Håkan Bengtsson, Håsten Gård, Norra Björke, 461 95 TROLLHÄTTAN Tel. 0520-42 32 49

Kanyl G 399 fx e. Porter 343 u. Nina Pan 1353 ue. Peter Pan 137. 
Prem A. f.84 119 cm 
Äg. Helena Reeves / Gull-Marie Karlsson, Loggarve Klinte, 620 20 KLINTEHAMN Tel. 0498-240865

Karsk 525 br vt h nosr e. Rasputin 449 u. Elilia 3427 - Komet 338. 
Avelsvärderad klass G I. f. 98 127 cm 
Äg. Christina Lundberg, Hemstigen 3, 931 56  SKELLEFTEÅ Tel. 0910-77 65 61, 070-521 23 33

Kej 459 br e. Okej 303 u. Adina 2456 ue. Lurifax 269. 
Avelsvärderad klass G II. f.90 127 cm 
Äg. Rungegårds Stuteri, Fogdagården, 362 91 TINGSRYD Tel. 0477-108 50

Knyttes Kiwi 588 fux e Ymp 515 u Bianka 4190 e Lagun G 406
Prem. G-07 f. 2003 123 cm 
Äg: Anna-Lena Holmer, Gärdslösa Skattegård, 590 21 VÄDERSTAD, 0142-701 44

 

Knytte’s Sparris 601 isabell e Ymp 515 u Bianka 4190 e Lagun G 406 Avelsvärderad klass G, f 04, 127 cm
Äg. Knytte’s Stuteri, Anna-Lena Holmer, Gärdslösa Skattgård, 590 21 VÄDERSTAD, telefon 0142-701 45, hemsida: http://hem.passagen.se/knyttes/

Korsnäs Brådis 551 br e. Munter 326 u. Juvinette 2531 ue. Brunte 220.
Avelsvärderad klass G I. f.86 129 cm 
Äg. Kurt Klintberg, Nicolaigatan 5, 214 21 MALMÖ Tel. 040-233118
Uppst. 2007:
Stuteri Ess
Ekeby, Smide 505
621 70 VISBY (Gotlands län, I)
telefon 0498-311 59, 070-813 11 59

Kurant 462 br e. Kurir G 396 u. Jemina 2560 ue. O´boy 291.
Prem A. f.91 126 cm 
Äg. Tommy Forsström Mellanbyn 45 823 91 HUDIKSVALL
telefon 0650-149 25, 073-150 19 92

Kålmans Polar J:r (30-01-7794)
fux e Polar 415 u Busiga Berta 3400 e Herman 266
Ej avelsvärderad, betäckningsintyg, f 01
Äg. Eva Svedlund, Södra Hagstavägen 19, 817 93 HAMRÅNGEFJÄRDEN, telefon 0297-101 54

 

L

Lego Lasse 603 ljusbrun e Tomtebos Enoc G 481 u Pandora 3749 e Pirat Pan 436
Avelsvärderad klass G II, f 03, 125 cm
Äg. Bo Andersson
Storgatan 56 B
520 50 STENSTORP (Västra Götalands lön, O) telefon 070-674 50 15

Ling 547 br stj e. Juventus 468 u. Huberta 2495 ue. Hubertus 299.
Avelsvärderad klass G II. f.99 120 cm 
Äg. Stefan och Pernilla Halén, Spånga Kvarn, 447 95 VÅRGÅRDA Tel 0322-622272

Linus 506 ljbr tigr skj stj e. Primus 306 u. Lill 2978 ue. Rajman 232.
Avelsvärderad klass G II. f.96 125 cm 
Äg. Doris Andersson, Vedby 6130, 264 93 KLIPPAN Tel. 0435-24250
Uppst. 2007:
Eva Andersson Sköld
Särdal 1651
310 42 HAVERDAL (Hallands län)
telefon 035-311 83

Lon 483 br stj e. Jidon 252 u. Ulona 2454 ue. Lurifax 269.
Avelsvärderad klass G II. f.91 127 cm 
Äg. Rungegårds Stuteri, Fogdagården, 362 91 TINGSRYD Tel. 0477-108 50

Lucifer 414 mbr e. Guval 365 u. Mona II 2516 ue. Jakob Dubbe 319.
Prem A. f.85 127 cm 
Äg. Christer & Sussie Friman, Hast, 614 92 SÖDERKÖPING Tel. 0121-231 36

Lurk 548 br e. Rasputin 449 u. Kanelia 3438 ue. Kanyl G 399.
Avelsvärderad klass GII. f.99 128 cm 
Äg. Irene Robertsson, Bjärarydsvägen 384, 243 93 Sölvesborg Tel 0733-58 0017 eller 0456-30141

Lönebergs Charizad 559 fx skj stj snp frysm 029 e. Juventus 468 u. Liana 3326 ue. Inter 380.
Avelsvärderad klass G II. f.00 121 cm 
Äg. Katarina Ek, Löneberg Skirö, 570 16 KVILLSFORS Tel. 0383-46 50 08

M

Major G 418 fx stj e. Furir 354 u. Certina 2688 ue. Center 330.
Prem Elit. f.86 127 cm 
Äg. Jennie, Björn & Carina Larsson, Holmåkra, 519 94 BJÖRKETORP Tel. 0320-60424

Manicken 567 br e. Niklas II 467 u. Matilda 2827 ue. Chaplin 261.
Avelsvärderad klass G II. f.99 129 cm 
Äg. Nina Månsson, Norrtorpa, Linnéaholm 340 12 ANNERSTAD
telefon 0372-200 92

Marlon S 531 fx stj snp vthbf e. Lon 483 u. Mallika 3075 ue. Herman 266. 
Avelsvärderad klass G I. f.98 124 cm 
Äg. Allgunnens Ponnystuteri, Christer Johansson, Allgunås, 361 95 LÅNGASJÖ Tel. 0477-63085

Maxxum 576 fx e. Polar 415 u. Matilda 2827 ue. Chaplin 261.
Avelsvärderad klass G I. f.01 122 cm 
Äg. Ulf Holmqvist, Solängen, 743 93 VATTHOLMA Tel. 018-379007

Metod 590 brun e Taktik G 480 u Danni 4040 e Tomtebos Enoc G 481
Prem. G-06 f. 2002 127 cm 
Bo Andersson
Storgatan 56 B
520 50 STENSTORP (Västra Götalands lön, O) telefon 070-674 50 15

Micklas 571 svbr e. Niklas 467 u. Memory 2800 ue. Manfred 277.
Avelsvärderad klass G I. f.98 125 cm 
Äg. Smedens Stuteri, Janina Seppälä, Sonkarby Kullen Österunda, 740 83 FJÄRDHUNDRA, 0171-41 71 14

Micky 544 fx brt bls e. Granit 368 u. Rolla 3080 ue. Rollo 143.
Avelsvärderad klass G I. f.98 123 cm 
Äg. Thomas Cannersten, Gammelgårdsudd, 178 54 EKERÖ Tel. 08-56020096
Uppst. 2007:
Sofia Frilén
Byvägen 7
862 32 KVISSLEBY (Västernorrlands län, Y) telefon 060-56 11 35, 070-526 22 13

Monaco 432, f 1988, brun, 122 cm, B e Karens G 400 - Mona 2449 e Lotus 226
Äg. Lena Jönsson, Onsena 8052, 280 40 SKÅNES FAGERHULT, 070-526 22 13

Morin 469 br e. Lorion 268 u. Adina 2456 ue. Lurifax 269. 
Avelsvärderad klass G II. f.92 128 cm 
Äg. Rungegårds Stuteri, Fogdagården, 362 91 TINGSRYD Tel. 0477-108 50

Mykonos 452 fx stj e. Major G 418 u. Myrrha 2983 ue. Guval 365.
Avelsvärderad klass G II. f.90 124 cm 
Äg. Marianne Kallin, Häglared, 516 90 DALSJÖFORS Tel. 033-270646

N

Najk 486 br e. Redde 327 u. Pine 3132 ue. Janus 251.
Avelsvärderad klass G II. f.93 125 cm 
Äg. Rungegårds Stuteri, Fogdagården, 362 91 TINGSRYD Tel. 0477-108 50

Namnlöse 584 brun e Helios 373 u Ripadals Vera 3302 e Ripadals Jecell 382
Prem. GII-07 f. 2001 123 cm 
Äg: Lina Peterson, Solberg 175, 834 98  BRUNFLO, 063-209 69

Nestor 570 br stj e. Jucent 391 u. Nystan 3808 ue. Kanel 442.
Avelsvärderad klass GII. f.00 121 cm 
Äg: Annica Bäckström, Kallarve Atlingbo, 620 23 ROMAKLOSTER Tel 0498-205712 

Nino 488 fx e. Läns G 407 u. Ninni 3212 ue. Jardin 389.
Avelsvärderad klass G II. f.94 126 cm 
Äg. Gunilla Jarhult Fåglabäck 511 93 TORESTORP (Västra Götalands län, O) telefon 0320-555 41, 073-083 24 15

Nordman 569 sv (frysm 115) e. Junisorken 484 u. Linnéa 2566 ue. Hubertus 299.
Avelsvärderad klass G II. f.01 126 cm 
Äg. Carola & Börje Johansson, Gardsby Fardhem, 620 12 HEMSE Tel. 0498-488030 eller 488032

Norrvedas Guld 574 br tigr e. Granit 368 u Norrvedas Kopia 3727 ue. Odon 455.
Avelsvärderad klass G. f.02 122 cm 
Äg. Helena & Therese Jansson, Norrveda 1749, 760 21 VÄTÖ Tel. 0176-580 31, 070-484 51 60

O

Oidipus 489 br e. Effekt 347 u. Comina 3113 ue. Redde 327.
Avelsvärderad klass G I. f.94 125 cm 
Äg. Rungegårds Stuteri, Fogdagården, 362 91 TINGSRYD Tel. 0477-108 50

Orusst 433 gbr tigr e. Guval 365 u. Donette 2659 ue. Donald S 257.
Prem B. f.87 125 cm 
Äg. Anders Karlsson, Färjestadsvägen 58b, 654 65  KARLSTAD, 054-15 77 55, 070-270 88 98
Uppst. 2007:
Kurt Karlsson
Högsjö Station, Knutstorp Skola 1
643 91 VINGÅKER (Södermanlands län, D)
telefon 0151-450 26

P

Pant 595 br -03 e Ysak 514 - Krusmynta 3983 e Juventus 468. Avelsvärderad klass G.
Äg. Rebecca Jansson-Åkerblom, Uppgarde Vallstena 624 32 SLITE, 0498-35080

Panter blsv -03 e Clant 454 - Matilda 2501 e Pascal 239. Avelsvärderad klass G.
Äg. Carola & Börje Johansson, Gardsby Fardhem, 620 12  HEMSE, 0498-48 80 30,
48 80 32

Parat 451 ljfx bls e. Granit 368 u. Isabella 2699 ue. Mio 201.
Prem Elit. f.90 122 cm 
Äg. Marlén Lundgren Förlunda Gård 417 705 91 ÖREBRO (Örebro län)
telefon 019-23 31 58

Patron 566 br e. Taktik G 480 u. Pawa 3525 ue. President G 446.
Avelsvärderad klass G I. f.99 125 cm 
Äg. Allgunnens Ponnystuteri, Christer Johansson, Allgunås, 361 95 LÅNGASJÖ Tel. 0477-63085

Polar 415 fx e. Brunte 220 u. Polly 2184 ue. Pascal 239.
Prem A. f.81 123 cm 
Äg. Åsa Nyholm, Valthornsvägen 9, 590 20  MANTORP, 0142-211 73

President G 446 brun e Ripadals Benni 398 u Jasmin 2386 e Petrik 302
Prem. B-07 f. 1989 125 cm 
Äg: Gert-Owe Carlsson, Ballagärde, 512 95  HÅCKSVIK, 0325-521 79

Primat G 444 ljfx stj e. Indus 381 u. Allgunnens Gloria 2700 ue. Furir 354.
Avelsvärderad klass G I. f.89 120 cm 
Äg. Lisbeth & Kurt Larsson, Holmåkra, 519 94 BJÖRKETORP Tel. 0320-604 24

Q

Qluring 610 isabell e Rusch 456 u Bina 3479 e Granat 413
Avelsvärderad klass G-07, f 04, 127 cm
Äg. Carola & Börje Johansson, Fardhem Gardsby 739, 623 52 HEMSE, telefon 0498-48 80 30

Quito 453 fx e. Kajak G 405 u. Pomilla 2558 ue. Porter 343.
Prem A.  f.90 124 cm 
Äg: Lotta Falkhed-Molin, Torvsäter, Stjärnorp, 590 78  VRETA KLOSTER, 070-267 63 76

Qum 609 brun vthip (frysm 410) e John Russ 422 u Juliana 3871 e Kanel 442 Avelsvärderad klass G-07, f 04, 122 cm
Äg. Carola & Börje Johansson, Fardhem Gardsby 739, 623 52 HEMSE, telefon 0498-48 80 30

 

R

Raider 448 sv e. Garribaldi 311 u. Ripadals Rebusita 2537 ue. Rebus 224.
Avelsvärderad klass G I. f.88 128 cm 
Äg. Nicklas & Daniel Sundqwist, Apertinsvägen 17, 665 34  KIL, 0554-407 17

Rex G 463 fx e. Näver G 425 u. Daniella 2484 ue. Dusty 211.  
Prem A. f.91 124 cm 
Carina Andersson Myckleby 627 472 93 SVANESUND telefon 0304-493 39

Rovalds Zeptun 482 br e. Zoyer 427 u. Petunia 2597 ue. Charlie 186.
Avelsvärderad klass G II. f.93 127 cm 
Äg. Adam & Ing-Marie Johannesson, Eskelhem, Rovalds 504 622 70 GOTLANDS TOFTA (Gotlands län)
telefon 0498-26 66 25
Uppst. 2007:
Maria Johansson
Bäckberg 1
790 22 SÅGMYRA (Dalarnas län)
telefon 0247-701 10

Ruffsen 466 br e. Effekt 347 u. Ragina 2894 ue. Brokad 323.
Avelsvärderad klass G I. f.91 124 cm 
Äg. Malin Enghart, Brinkbacken Dammkärr, 643 94   VINGÅKER Tel. 0151-12699

Rusch 456 gbr e. Cedrik 275 u. Rosita 1049 ue. Rollo 143.
Avelsvärderad klass G II. f.88 127 cm 
Äg: Åsa & Ronny Roth,V:a Tockarp 1501, 286 92  ÖRKELLJUNGA Tel 0435-80266

Ruton 513 br e. Milton 284 u. Ullmina 2455 ue. Janus 251.
Avelsvärderad klass G II. f.96 124 cm 
Äg. Rungegårds Stuteri, Fogdagården, 362 91  TINGSRYD Tel. 0477-108 50
Uppst. 2007:
Bengt Sjöberg
Tolarp 1
561 91 HUSKVARNA (Jönköpings län)
telefon 036-520 35

S

Satellit 474 br e. Komet 338 u. Ocala 2707 ue. Axel 318. 
Avelsvärderad klass G II. f.91 125 cm 
Äg. Elisabeth Olofsson, Bäck, Faluvägen 222, 795 90  RÄTTVIK, 070-696 64 42

Silverboy 552 br e. Oidipus 489 u. Beata 3576 ue. Fridhems Jonatan 401. 
Avelsvärderad klass G I. f.00 126 cm 
Äg. Alf Johansson, Totamåla, 361 95 LÅNGASJÖ Tel. 0477-63049

Skogmyrens Invit 445 br stj e. Hivo 377 u. Bonzita 2681 ue. Brokad 323.
Avelsvärderad klass G II. f.89 123 cm 
Äg. Jerry Sjöberg, Bro Häller Pl. 9603, 454 94 BRASTAD Tel. 0523-42213

Skotte 492 gulsvart e. Ripadals Jecell 382 u. Speedy Olga 3034 ue. Ripadals Bylon 346.
Avelsvärderad klass G I. f.93 125 cm 
Äg. Anne Olsson, Liljeborgsgatan 27, 231 52 TRELLEBORG Tel. 0410-456 66

Skärmnäs Pigall 504 br e. Raider 448 u. Tarragona 2956 ue. Manfred 277. 
Avelsvärderad klass G I. f.95 128 cm 
Äg. Pia & Stefan Dalarve, Stuteri Kålmans, Kålmans Burs, 620 13 Stånga telefon 0498-483397

Stig-Helmer 461 rödskäck e. Vagabond 360 u. Brö-Smulan 3017 ue. Rebus 224.
Avelsvärderad klass G I. f.91 120 cm 
Äg. Åsbygdens Naturbruksgymnasium, Torsta, 830 43 Ås, tel. 070-200 65 10

Strix G 471 fx skj stj e. Kurir G 396 u. Frida 2796 ue. O´boy 291.
Avelsvärderad klass G II. f.92 127 cm 
Äg. Christer Andersson, c/o Luckman, Ry Enedal, 273 71  LÖVESTAD, 0417-216 66

Stuves Monopol 546 ljbr e. Filur 331 u. Milda 2857 ue. Petrol 339. 
Avelsvärderad klass G II. f.97 125 cm 
Äg. Annika Westin, Brednoret
30, 918 93  BYGDEÅ Tel. 0934-33043 

 

T

Taktik G 480 br stj e. Major G 418 u. Tindra 3048 ue. Karens G 400.
Prem ELIT. f.93 126 cm 
Bo Andersson
Storgatan 56 B
520 50 STENSTORP (Västra Götalands lön, O) telefon 070-674 50 15

Tejas Monljus 540 br e. Jucent 391 u. Tejas Monela 3165 ue. Komet 338.
Avelsvärderad klass G I. f.99 127 cm 
Äg: Stuteri Teja, Snickartorp Tumbo, 635 11 ESKILSTUNA Tel. 016-347350
Uppst. 2007:
Stall Björkhult
Säljebacka 52
686 98 VÄSTRA ÄMTERVIK (Värmlands län)
telefon 070-516 37 45

Tejas Musseron 597 brun e Tejas Monljus 540 u Tejas Riska 3936 e Drömprinsen 460 Avelsvärderad klass G, f 04, 119 cm
Äg. Stuteri Teja, Tumbo Snickartorp 1, 635 11 ESKILSTUNA, telefon 016-34 73 50, hemsida: www.teja.se

Temp av Allgunnen G 478 br bls e. Fridhems Jonatan 401 u. Baby 2404 ue. Janus 251.
Avelsvärderad klass G I. f.93 122 cm 
Äg. Ingvar Larsson, Torpane 215, 460 65 BRÅLANDA Tel. 0521-32178

Timon 533 br stj e. Tomtebos Enoc G 481 u. Junett 3544 ue. Julit 394.
Avelsvärderad klass G I. f.97 121 cm 
Äg. Karisma Stuteri, Malin Fjällborg, Nysättra 13, 761 76 NORRTÄLJE Tel. 0176-23 00 04, 070-6602464.

Tokajer ML 606 ljusbrun vthip snp vthbf e Tyson II 536 u Olina 3695 e Kasper 370 Avelsvärderad klass G II, f 02, 129 cm
Äg. Yvonne Storm, Buskaboda 10, 360 13 URSHULT, telefon 0477-270 77

 

Tomtebos Enoc G 481 br e. Allgunnens Opal G 428 u. Papaya 3162 ue. Kajak G 405.
Prem ELIT. f.93 127 cm 
Bo Andersson
Storgatan 56 B
520 50 STENSTORP (Västra Götalands lön, O) telefon 070-674 50 15
Uppst. 2007: Per Nilsson
Per Bings väg 27 D
242 98 HÖRBY (Skåne län, LM)
telefon 0415-601 79

Toppå 550 rödskäck e. Lon 483 u. Ja 3418 ue. Okej 303. 
Avelsvärderad klass G II. f.98 126 cm 
Äg. Cecilia Davidsson Hyggestorp 5 330 17 RYDAHOLM
telefon 0370-412 35, 070-668 28 91

Trofé 498 ljbr stj vtbff e. Parat 451 u. Trulsa 3256 - Inter 380.
Avelsvärderad klass G I. f.95 125 cm 
Äg. Per Telhammar, Trondheimsgatan 10, 164 30 KISTA Tel. 08-7512401

Trojka Viking 440 ljbr e. Fridhems Jonatan 401 u. Tiddeli 2588 ue. Lador 292.
Avelsvärderad klass G I. f.89 126 cm 
Äg. Viking Ponnystuteri, Camilla Hecht, Knöppletorp 101, 380 31 LÄCKEBY Tel. 0480-20672 

Tyson II 536 fx bls e. Vagabond 360 u. Jarette 3894 ue. Jardin 389.
Avelsvärderad klass G I. f.95 127 cm 
Äg. Ingemar Lövbergs Åkeri AB, c/o Melander, Ålstavägen 8, 197 92 BRO Tel. 08-35 85 75 eller 070-486 93 09

U

Uron G 493 fx vhip e. Major G 418 u. Telly 3046 ue. Kanyl G 399. 
Avelsvärderad klass G I. f.94 125 cm 
Äg. Allgunnens Ponnystuteri - Christer Johansson, Allgunås, 361 95 LÅNGASJÖ Tel. 0477-630 85

Ursus 512 br stj nosbls vtbff e. Major G 418 u. Tindra 3048 ue. Karens G 400.
Avelsvärderad klass G I. f.94 127 cm 
Äg. Jennie Larsson, Holmåkra, 519 94 BJÖRKETORP Tel. 0320-60424 
Uppst. 2007:
Kjell Andersson
Galoppgränd 7
590 18 MANTORP (Östergötlands län)
telefon 0142-210 75

V

Vick´s Extra 472 ljbr stj e. Granit 368 u. Ripadals Viktoria 2408 ue. Brunte 220.
Avelsvärderad klass G II. f.92 121 cm 
Äg. Marie Florqvist, Blomstervägen 4 M, 665 34  KIL, 070-954 88 30

Vidar 521 ljbr e. Kej 459 u. Vanilj 3351 ue. Karens G 400. 
Avelsvärderad klass G II. f. 97 125 cm 
Äg. Kristin Persson, Lakbäck, 740 45 TÄRNSJÖ Tel. 0292-506 92
Uppst. 2007:

Qveiars Stuteri, Anna Qviegaard
Björkbacken, Lindsbro 431
740 46 ÖSTERVÅLA (Västmanlands län)
telefon 0292-211 03, 073-575 99 16
 

W

Whisky br -03 e Winberg 549 - Russan 3472 e Bokar 430. Avelsvärderad klass G.
Äg. Annika Melin-Johansson, Vesterlaus Burs, 620 13  STÅNGA, 0498-48 30 61

Wilnius 524 fx stj e. Granit 368 u. Wirka 3471 ue. Birk 447. 
Avelsvärderad klass G II. f.98 117 cm 
Äg. Robert Eriksson & Emelie Fogelström, Asa Lojsta, 620 12 HEMSE Tel. 0498-26 48 10

X

Xit 522 isab e. Rex G 463 u. Queen 2793 ue. Heron 372.
Avelsvärderad klass G I. f.96 124 cm 
Äg. Julia Sterbrant & Birgitta Funk, Endre, Stora Fjälls 524, 621 77  VISBY, 0498-26 15 74

XL 507 fx stj vtvbf e. Major G 418 u. Telly 3046 ue. Kanyl G 399. 
Avelsvärderad klass G I. f.96 125 cm  
Äg. Gustav Johansson, Vallgatan 3D 46731 Grästorp tfn 0514-10456 eller 070-2722069.

Xter 508 svbr vhip nosbl vtbff e. Major G 418 u. Tindra 3048 ue. Karens G 400.
Avelsvärderad klass G I. f.96 126 cm  
Äg. Sara Nilsson, Grimslättsgård, 450 71 FJÄLLBACKA Tel. 0525-302 15

Y

Ymp 515 isab e. Rex G 463 u. Xtana 3377 ue. Major G 418.
Avelsvärderad klass G II. f.97 123 cm 
Äg. Anna-Lena Holmer, Gärdslösa Skattegård, 590 21  VÄDERSTAD, 0142-701 44

Ysak 514 br e. Allgunnens Qvantas G 457 u. Mi Mi 3520 ue. Pajas G 443. 
Avelsvärderad klass G II. f.97 125 cm 
Äg. Elin Engström, Alviksvägen 204, 975 93  LULEÅ, 0920-80018

Z

Zeenith 542 br e. Jupiter R 458 u. Jonah 3577 ue. Lorion 268. 
Avelsvärderad klass G I. f.98 127 cm 
Äg. Maria Henriksson, Söftestorp Ryavik, 360 14 VÄCKELSÅNG Tel. 0477-40112

Zoyer 427 br e. Inter 380 u. Zoya 2817 ue. Axel 318.
Prem B. f.87 126 cm 
Äg. Ing-Marie Johannesson
, Rovalds Eskelhem, 621 97 VISBY Tel. 0498-266625

Å

Ä

Ö

 

Copyright ©: Svenska Russavelsföreningen 2003-2005.

Tillbaka till första sidan