Diplom, Elit och SuperElit-ston

Listan uppdaterad 201015

Diplomston 2020 (xx st)

Alfa Magi 6142 
e Parat 451 – Katrinebergs Megasen 5599 e Ruffsen 466
uppf. & äg. Carola Svensson, Enköping
88789=40 p, Uppsala 30/8 (MB)

Allgunnens Mynta 6138
e Allgunnens Hard 693 – Allgunnens Game 5617 e Marlon S 531
uppf. & äg. Allgunnens Ponnystuteri, Långasjö
88899=42 p, Tingsryd 15/7 (EL)

Askefroa 6123 
e Whisky 594 – Leona 4127 e Juventus 468
uppf. Birgitta Cramér, Hemse (Lojsta)
äg. Pernilla Ardholt, Hult
98888=41 p, Norra Ljunga 22/8 (EL)

Bloka Bonnie 6105
e Bloka Joker 620 – Mandelas Fedra-Gull 4378 e Odon 455
uppf. Heléne Wijk, Bloka Stuteri, Edsbro
äg. Liselotte Erixon & Annika Melin, Märsta
98789=41 p, Stånga 27/7 (KL)

Boa-Linda 6159
e Sabel KL 695 – Lill-Fella 5488 e Lego-Lasse 603
uppf. & äg. Susanne & Christer Friman, Söderköping
98789=41 p, Vreta Kloster 27/9 (MJ)

Demona 6144 
e Matteus 683 – Jiga 4315 e Toker 503
uppf. & äg. Karolina Fransson, Långasjö
88888=40 p, Tingsryd 15/7 (EL)

Fröken Bus 6147
e Parat 451 – Stella 4369 e Skärmnäs Pigall 504
uppf. & äg. Lena Adolfsson, Vintrosa
98788=40 p, Katrineholm 5/9 (MJ)

Halla-Gera 6151
e Whisky 594 – Lin 4825 e John Russ 422
uppf. Patrik Gustavsson, Tierp (Lojsta)
äg. Roland Jansson, Brunskog
99887=41 p, Arvika 23/8 (KL)

Juhli 6114 
e Whisky 594 – Juliana 3871 e Kanel 442
uppf. Börje Johansson, Klintehamn (Lojsta)
äg. Ingvar Andersson, Hemse (Lojsta)
98898=42 p, Lojsta 27/7 (KL)

L-Vira 6120
e Whisky 594 – Vira 4043 e Juventus 468
uppf. & äg. Bernt Hägg, Hemse (Lojsta)
87898=40 p, Lojsta 27/7 (KL)

Lilla Leionhierta 6117
e Arn de Gothia 640 – Walborg 4557 e Winberg 549
uppf. Gundela Viberg & Bo Olovsson, Klintehamn
äg. Gundela Viberg, Klintehamn
98788=40 p, Stånga 27/7 (KL)

Marilines Jazza 6119
e Helix från Puser 692 – Rapsodi 4822 e Nestor 570
uppf. Louise Sjölund & Stuteri Mariline, Havdhem
äg. Stuteri Mariline – Levide Gård, Havdhem
98878=40 p, Stånga 27/7 (KL)

Marja 6145
e Nebraska KL 650 – Enets Molly 5004 e Allgunnens Ulex 519
uppf. & äg. Karl-Erik Johansson, Kvänum
88898=41 p, Vara 22/8 (MJ)

MicMac 6108
e Arn de Gothia 640 – Tic Tac 5729 e OkiDoki 649
uppf. Marita Havdell, Hemse
äg. Jessika & Marita Havdell, Hemse
98888=41 p, Stånga 27/7 (KL)

Nanja 6101 
e Stans 622 – Nova 5743 e Hadar 539
uppf. & äg. Ella Salomonsson, Broaryd
88888=40 p, Smålandsstenar 13/7 (EL)

Panette 6130
e Panter 593 – Jamette 5089 e Jagga Ess 583
uppf. & äg. Marianne & Magnus Thomsson, Stånga
88888=40 p, Stånga 27/7 (KL)

Pejnarve Etosha 6146 
e Sävrarps Zatsiki 634 – Wilja 4256 e Vagabond 360
uppf. Catharina Cronberg, Hemse
äg. Maria & Elsa Ottosson, Odensbacken
88799=41 p, Kumla 29/8 (LE)

Sarbina 6139
e Libin 700 – Artina 4198 e Morin 469
uppf. & äg. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
88889=41 p, Tingsryd 15/7 (EL)

Sarina 6137
e Libin 700 – Fartina 4800 e Najk 486
uppf. & äg. Rungegårds Stuteri, Tingsryd
99888=42 p, Tingsryd 15/7 (EL)

Sibborps Wanja 6100
e Axtorps Cayenne 652 – Sibborps Wanessa 5314 e Njord 612
uppf. & äg. Desireé Pettersson, Motala
98888=41 p, Vreta 4/7 (MJ)

Starlight 6148
e Axtorps Salmiak 710 – Lingon 5477 e Ling 547
uppf. & äg. Monica Strömholm, Åseda
88888=40 p, Nottebäck 23/8 (EL)

Svea S 6134
e Spenser KL 709 – Soraya KL 5634 e Ursus 512
uppf. & äg. Christina Johansson & Håkan Svensson, Varberg
98898=42 p, Hermanstorp 17/7 (MJ)

Tuva 6112
e Skansens Qrut 703 – Dorotea 4565 e Juniper 530
uppf. Liselotte Erixon, Märsta
äg. Ann-Sofie Björklin, Almunge
99897=42 p, Tierp 25/7 (MB)

Vibble-Gera 6152
e Whisky 594 – Josefin 4182 e Kanel 442
uppf. Stern Öjefors, Hemse (Lojsta)
äg. Roland Jansson, Brunskog
98788=40 p, Arvika 23/8 (KL)

Whera 6113 
e Whisky 594 – Madine 4559 e John Russ 422
uppf. Ingela Lindgren, Visby (Lojsta)
äg. Maria Wärn, Uppsala
88888=40 p, Tierp 25/7 (MB)

Ylise KL 6098
e Sabel KL 695 – Raja KL 5544 e Ursus 512
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
88889=41 p, Smålandsstenar 13/7 (EL)

Yoshi KL 6107
e Rital KL 684 – Plinga KL 5452 e Stans 622
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
99879=42 p, Länghem 25/7 (MJ)

Yrja KL 6099
e Djazz 605 – Jessy KL 4659 e Hadar 539
uppf. Jennie Larsson, Björketorp
äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
88889=41 p, Hermanstorp 17/7 (MJ)

Yrla KL 6106
e Sabel KL 695 – Gindra 4331 e Tomtebos Enoc G 481
uppf. Jennie Larsson, Björketorp
äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
910888=43 p, Länghem 25/7 (MJ)

Yvonne KL 6097
e Tribut KL 705 – Irina 4543 e Toker 503
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
88889=41 p, Smålandsstenar 13/7 (EL)

Åsgun 6126
e Matteus 683 – Gunta 4051 e Effekt 347
uppf. Carina Legander, Långasjö
äg. Susan Fasth, Virestad
88888=40 p, Vara 22/8 (MJ)

Älvros
e Ernst Ronaldo 580 – Primros 5582 e Primat G 444
uppf. Brita Hessle, Torsö
äg. Per-Anders Sekund, Hällekis
89788=40 p, Kumla 29/8 (LE)

Elitston 2020 (xx st)

Doni Ess 4050
-91 e Julle 298 – Dussina 2712 e Axel 318
uppf. Stuteri Ess, Visby
äg. Malin Ahlgren Enghardt, Vingåker
170 avkommepoäng, rasvis nämnd 3/9 (LE)

Duva 4513
-01 e Junisorken 484 – Fina 2855 e Furir 354
uppf. & äg. Bernt Hägg, Hemse (Lojsta)
200 avkommepoäng, rasvis nämnd 1/6 (LE)

Finess 3624
-95 e Kurir G 396 – Jemina 2560 e O’Boy 291
uppf. May & Alf Hultgren, Älvängen
äg. Amy Ingelman, Bettna
190 avkommepoäng, rasvis nämnd 23/6 (LE)

Gummita 3825 (postumt, dispens)
-96 e Ripadals Benni 398 – Gumman 3032 e Ripadals Basti 345
uppf. Tage Jönsson, Gärsnäs
äg. Anders Zackrisson, Oxie
140 avkommepoäng, rasvis nämnd 11/5 (LE)

Juline 5237
-08 e Duktig 568 – Sippan 4438 e Junisorken 484
uppf. & äg. Simon Pettersson, Hemse (Lojsta)
170 avkommepoäng, rasvis nämnd 25/5 (LE)

Kämpe-Lisa 4263
-00 e Tomtebos Enoc G 481 – Docka 2902 e Figaro 210
uppf. & äg. Kristina & Tore Stockman, Götene
180 avkommepoäng, Färgelanda 27/9 (HK)

Madine 4559
-03 e John Russ 422 – Mandarin 3509 e Othello G 431
uppf. Reine Lindgren, Klintehamn (Lojsta)
äg. Ingela Lindgren, Visby (Lojsta)
150 avkommepoäng, rasvis nämnd 25/5 (LE)

Palma KL 5454
-10 e Fanér 553 – Jessy KL 5659 e Hadar 539
uppf. Jennie Larsson, Björketorp
äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
130 avkommepoäng, rasvis nämnd 13/5 (LE)

Parina KL 5453
-10 e Stans 622 – Xtana 3377 e Major G 518
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
140 avkommepoäng, rasvis nämnd 13/5 (LE)

Rosalind Ernst 4312
-01 e Skotte 492 – Regatta 2740 e Garribaldi 311
uppf. Stuteri Ernst, Klippan
äg. Lisbeth Nilsson-Borg, Bor
150 avkommepoäng, rasvis nämnd 14/7 (LE)

Slättans Racy 4343
-01 e Raider 448 – Springlette 3952 e Ernst Springfält 403
uppf. Mikael Blücher, Hörby
äg. Stuteri Ängdala, Gärsnäs
140 avkommepoäng, rasvis nämnd 26/6 (LE)

Wilja 4256
-00 e Vagabond 360 – Lisa 2598 e Charlie 186
uppf. & äg. Catharina Cronberg, Hemse
120 avkommepoäng, rasvis nämnd 3/9 (LE)

Super-ELIT ston 2020 (xx st)

Cloetta 4511
-97 e Niklas 467 – Vienetta 3569 e Garribaldi 311
uppf. Nils-Göte Lawesson, Simrishamn
äg. Therese Bjurman, Djurås
330 avkommepoäng, rasvis nämnd 3/9 (LE)

Glamour 4333
-01 e Tomtebos Enoc G 481 – Xtana 3377 e Major G 418
uppf. & äg. Stuteri KL, Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp
320 avkommepoäng, rasvis nämnd 13/5 (LE)

Isabella 2699 (postumt)
-83 e Mio 201 – Doris 2362 e Bojar 258
uppf. Sten Samuelsson, Lessebo
äg. Stuteri Hult, Madeleine Björnskiöld, Ankarsrum
350 avkommepoäng, rasvis nämnd 8/7 (LE)

 

Premieringsförrättarnas förkortningar:
EL = Elisabeth Ljungstorp
HE = Håkan Erlandsson
HK = Helena Kättström
KL = Kurt Larsson
LE = Liselotte Erixon
MB = Madeleine Beckman
MJ = Morgan Johnsson

Facebook User Timeline

Close
personal training cert