clip_image002.jpg

 

    

      

Att ha sto /|

ELIT-ston 2015



Allgunnens Olivia 3373 (postumt)
-91 e Mandat G 417 – Allgunnens Jannie 2868 e Helios 373
uppf. & äg. Allgunnens Ponnystuteri, Långasjö
160 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Belinda (ex Belinda V) 1679 (postumt)
-70 e Dröm Junior 212 – Camé 929 e Rask 112
uppf. John Berglund, Jönköping
äg. Lena & Pia Turtiainen, Brösarp
280 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Bira 2648 (postumt)

-81 e Lorion 268 – Ofina 2139 e Jidon 252

uppf. & äg. Rungegårds Stuteri, Tingsryd

260 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)

 

Brallan 3435 (postumt)

-88 e Lill-Brunte 310 – Singoalla 2732 e Signal 148

uppf. Bengt Johansson, Hemse

äg. Helena & Gösta Hjort, Stånga

140 avkommepoäng, rasvis nämnd 15/9 (LE)

 

Bricenta 2687 (postumt)

-83 e Center 330 – Britta 1240 e Atle 180

uppf. & äg. Hushållningssällskapet Gotland, Romakloster (Lojsta)

300 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)

 

Brinna 3303

-90 e Inter 380 – Berit 1548 e Atle 180

uppf. & äg. Bernt Hägg, Hemse (Lojsta)

260 avkommepoäng, Lojsta 27/7 (KL)

 

Brunette 2734 (postumt)

-82 e Brunte 220 – Jill 2346 e Gullbon 233

uppf. Christian Nordin, Staffanstorp

äg. Rosenhälls Stuteri, Lövestad

200 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)

 

Busiga Berta 3400 (postumt)

-86 e Herman 266 – Lina 2636 e Petrik 302

uppf. Pernilla Walfridsson, Gränna

äg. Stefan & Pia Dalarve, Hemse

200 avkommepoäng, rasvis nämnd 4/6 (LE)

 

Chilla 3203 (postumt)

-89 e Intrig 378 – Cenita 2601 e Center 330

uppf. Emil W Pettersson, Stånga

äg. Heidi Koski, Kerava, Finland

310 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)



Daniella 2484 (postumt) -79 e Dusty 211 – Duchess 1788 e Tjelvar 135
uppf. Anders Andersson, Falköping
äg. Linda Andersson, Stenstorp
270 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Ditte Bess 2514 (postumt)

-78 e Barocko 296 – Diana Bess 1933 e Marino 213

uppf. Anna Mikaela Wahlin, Sätila

äg. Josefine Eriksson, Borås

160 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)

 

Felicia 3006 (postumt)

-87 e Jardin 389 – Silvia 2262 e Sverker 249

uppf. Maja Farinder, Romakloster

äg. Carina Bornsäter, Norrtälje

140 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)

 

Fina 2855 (postumt)

-86 e Furir 354 – Lina 1983 e Sven 195

uppf. & äg. Bernt Hägg, Hemse (Lojsta)

150 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)

 

Fuxia 3007 (postumt)

-87 e Jardin 389 – Victoria 2377 e Sven 195

uppf. Hilbert & John Andersson, Hemse

äg. Kjell Ole Tøge, Rennesøy, Norge

280 avkommepoäng, rasvis nämnd 4/6 (LE)

 

Impulsett 2650 (postumt)

-82 e Hubertus 299 – Britta 1240 e Atle 180

uppf. Gotlands Läns Hushållningssällskap, Visby (Lojsta)

äg. Kolmårdens Djurpark, Kolmården

150 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)



Jessy-Elit2015-026.JPG

Jessy KL 4659

-04 e Hadar 539 – Cola 3862 e Major G 418

uppf. & äg. Jennie Larsson, Björketorp

130 avkommepoäng, Svenljunga 22/7 (MJ)

 


Jonah 3577 (postumt)

-89 e Lorion 268 – Ulona 2454 e Lurifax 269

uppf. Rungegårds Stuteri, Tingsryd

äg. Maria Henriksson, Väckelsång

140 avkommepoäng, rasvis nämnd 15/9 (LE)

 

Kajpa 3437 (postumt)

-88 e Lill-Brunte 310 – Kajsa e Lymmel 263

uppf. Bengt Johansson, Hemse

äg. Johan Johansson, Hemse

200 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)

 

Karamell 3982 (postumt)

-98 e Rasputin 449 – Kanelia 3438 e Kanyl G 399

uppf. Carola & Börje Johansson, Hemse

äg. Ida Satamo, Kiperän Talli, Hirsjärvi, Finland

130 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)

 

Kullens Julia 3849

-92 e Major G 418 – Junis 3025 e Konstantin 341

uppf. Kerstin Spångfors, Simlångsdalen

äg. Iréne Robertsson, Sölvesborg

230 avkommepoäng, Hjärnarp 12/9 (LE)



Lafiette 2673 (postumt)
-75 e Dröm Junior 212 – La Petite 2658 e Banjo Boy 181
uppf. Lennart Nyh, Vislanda
äg. Henrik Andersen, Tollarp
180 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Lojstas Ina 4663

-99 e Juventus 468 – Rebina 3430 e Rebell 369

uppf. Gun Norrby, Visby (Lojsta)

äg. Gerty Dahlbom Jonsson, Fårösund

140 avkommepoäng, Lojsta 27/7 (KL)

Madicken 2400 (postumt)

-79 e Pågen 208 – Sickan 991 e Seppo 153

uppf. Svante Söderman, Torekov

äg. Veronica Demmers, Haninge

150 avkommepoäng, rasvis nämnd 30/10 (LE)

 

Maizena 2683 (postumt)

-83 e Center 330 – Meta 1544 e Sven 195

uppf. & äg. Ingrid Lindgren, Hemse (Lojsta)

270 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)

 

Melitta 2147 (postumt)

-75 e Ponte 230 – Meta 1544 e Sven 195

uppf. Ingrid Lindgren, Hemse (Lojsta)

äg. Reine Lindgren, Hemse (Lojsta)

150 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)



Nilla 2790 (postumt)
-85 e Amarillo 348 – Nina 1360 e Dröm 131
uppf. Kirstine & Arne Bengtsson, Åled
äg. Annette & Ingemar Nilsson, Åled
190 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Oja 2696 (postumt)

-74 e Pinocchio 158 – Maja 1234 e Nils Dacke 94

uppf. & äg. Rungegårds Stuteri, Tingsryd

150 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)

 

Omega 2692 (postumt)

-81 e Rebus 224 – Fatima 1967 e Ponte 230

uppf. & äg. Carola & Börje Johansson, Hemse

190 avkommepoäng, rasvis nämnd 15/9 (LE)


 pepsi-4060.jpg

Pepsi 4060

-98 e Ripadals Benni 398 – Skrållan e Zoyer 427

uppf. Linda Bengtsson, Tomelilla

äg. Desireé Pettersson, Motala

150 avkommepoäng, Vreta Linköping 27/9 (RJ)


 

Primusa 4696

-93 e Munter 326 – Pirouette 2030 e Marcolo 238

uppf. Eva-Karin Ström, Sollentuna

äg. Jennie, Annelie & Guje Ahlblom, Sollentuna

170 avkommepoäng, Österbybruk 25/7 (RJ)


DSC_3579.JPG


Ripadals Centra 4361 (postumt)
-01 e Jucent 391 – Ripadals Cilla 3827 e Göte 411
uppf. Per Nilsson, Hörby
äg. Charlotte Andersson, Dalsjöfors
150 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Rosenhälls Beata 5342

-96 e Manfred 277 – Brunette 2734 e Brunte 220

uppf. Joakim Jönsson, Lövestad

äg. Mari Karttunen, Sollefteå

170 avkommepoäng, Wången 5/9 (MB)


Russ Edda 4494 (postumt)

-96 e Allgunnens Opal G 428 – Papyruss 3130 e Backo 295

uppf. & äg. Ami Flod, Bettna

150 avkommepoäng, rasvis nämnd 15/9 (LE)

 

Russanna 2685 (postumt)

-83 e Sverker 249 – Russinett 2433 e Chaplin 261

uppf. Erik Cramér, Havdhem

äg. Margit Nilsson, Havdhem

170 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)



Russett 2254 (postumt)
-73 e Marcolo 238 – Russi 1140 e Gullding 108
uppf. & äg. Bengt Björkegren, Visby
190 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Russi 3085 (postumt)

-85 e Cedrik 275 – Rosita 1049 e Rollo 143

uppf. Bengt Wessman, Burgsvik

äg. ACL Stuteri AB, Vislanda

240 avkommepoäng, rasvis nämnd 15/9 (LE)

 

Russinett 2433 (postumt)

-76 e Chaplin 261 – Russett 1406 e Dennis 164

uppf. Carl & Birgitta Cramér, Havdhem

äg. Erik Cramér, Havdhem

180 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)

 

Safira 2984 (postumt)

-86 e Jax 392 – Jasmin 2386 e Petrik 302

uppf. Lisbeth & Kurt Larsson, Björketorp

äg. Annika Westin, Bygdeå

200 avkommepoäng, rasvis nämnd 15/9 (LE)

 

Sindy 2812 (postumt)

-75 e Lymmel 263 – Tina 800 e Atterdag 110

uppf. Bengt Johansson, Hemse

äg. Peter Johansson, Hemse

260 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)

 

Singoalla 2732 (postumt)

-74 e Signal 148 – Sola 1375 e Rollo 143

uppf. & äg. Kurt Johansson, Hemse

170 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)



Toblerona 2666 (postumt)
-82 e Brunte 220 – Ripadals Terona 2360 e Tokai 280
uppf. Nils-Göte Lawesson, Vollsjö
äg. Mina Tamrell, Tråvad
170 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Witessa 4279 (postumt)
-97 e Rival G 464 – Wirka 3471 e Birk 447
uppf. Pernilla Hägg, Hemse
äg. Helena Pettersson, Romakloster
190 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

 

Super-ELIT ston 2015



Allgunnens Jannie 2868 (postumt)
-86 e Helios 373 – Haja 2299 e Janus 251
uppf. & äg. Allgunnens Ponnystuteri, Långasjö
340 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

Allgunnens Quenn 3575 (postumt)

-93 e Fridhems Jonatan 401 – Allgunnens Jannie 2868 e Helios 373

uppf. & äg. Allgunnens Ponnystuteri, Långasjö

310 avkommepoäng, rasvis nämnd 4/6 (LE)

 

Cenita 2601 (postumt)

-81 e Center 330 – Diana 2243 e Dart 287

uppf. Emil W Pettersson, Stånga

äg. Bengt-Erik Blomgren, Solna

410 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)

 

Diana 2243 (postumt)

-76 e Dart 287 – Kokett 1046 e Bom 144

uppf. & äg. Emil W Pettersson, Stånga

370 avkommepoäng, rasvis nämnd 29/10 (LE)

Dirina Bess 2326 (postumt)

-77 e Marino 213 – Dinn Bess 1405 e Dennis 164

uppf. Carl & Birgitta Cramér, Havdhem

äg. Emma Cramér Hammar, Saltsjöbaden

390 avkommepoäng, rasvis nämnd 31/10 (LE)

 

Fröja 2196 (postumt)

-75 e Dröm 131 – Vanja 1238 e Rabalder 174

uppf. Kurt Graaf, Knivsta

äg. May & Alf Hultgren, Älvängen

350 avkommepoäng, rasvis nämnd 28/10 (LE)



Ketty 2592 (postumt)
-77 e Jan Dacke 279 – Ket 1850 e Atle 180
uppf. & äg. familjen Henrik Andersen, Tollarp
310 avkommepoäng, rasvis nämnd 22/12 (LE)

 

 

Premieringsförrättarnas förkortningar:

EL = Elisabeth Ljungstorp

HK = Helena Kättström

KL = Kurt Larsson

LE = Liselotte Erixon

MB = Madeleine Beckman

MJ = Morgan Johnsson

RJ = Ronny Johnsson

 

 

                    
     Copyright: Svenska Russavelsföreningen