Inbjudan för Svenska Hästavelsförbundets ungdomsprojekt
Den 3/6 kl 18,30-ca 20,30 är det föreläsning och ungdomsmöte med årsmöte på Teams.
Föreläsningen pågår i ca en timme, därefter möte. Ungdomarna är välkomna att delta bara på det ena eller både och, men självklart hoppas vi att så många som möjligt vill delta i mötet. Föreläsare är Emelie Espegren, från Ryttaroptimering. Temat kommer att vara ”Motivation – att leda dig själv och andra”. Hon är en mycket uppskattad föreläsare och har tidigare föreläst för SH’s ungdomar på en Ungdomskonferens i Skara.
Påminnelse! Vi kommer att rekrytera fler ungdomar till Ungdomsrådet, så har ni i föreningarna någon engagerad och nyfiken ungdom så är ni varmt välkomna att rekommendera de till UR. För att delta i Ungdomsrådet förväntas ungdomen ha ett intresse för avelsverksamhet, ungdoms- och föreningsarbete. Att vilja delta i möten, utbildningar och evenemang digitalt och/eller fysiskt. Kontakta gärna irene@svehast.se vid frågor eller funderingar.
Om ni vill rekommendera en ungdom till UR, gör det senast den 1/6 till irene@svehast.se Skriv namn, ålder, kontaktuppgifter samt en kort motivering.
Med vänlig hälsning,
Irene Gidmark
Svenska Hästavelsförbundet